Z Kuşağı Nedir?

Z kuşağı kavramı, 1990’ların sonu ile 2010’ların başı arasında doğan demografik topluluğa denir. Araştırmalar, z kuşağının nüfus olarak Türkiye tarihindeki en büyük kuşak olduğunu gösteriyor.

Z kuşağı yaş aralığı nedir?

Kuşak grupları, yaştan ziyade doğum yıllarına göre tanımlanır. Bu sebeple, z kuşağının yaş aralığı her yıl değişmeye devam edecektir. Bazı kaynaklara göre, z kuşağı 1997 yılları ile 2010 arasında doğanları ifade ediyor. Bu sebeple 2022 yılı itibariyle z kuşağının yaş aralığı 12 ila 25 yaş aralığındadır.

Z kuşağının özellikleri nelerdir?

İnternetin ve teknolojinin gelişmesi ile dijital yerliler olarak kabul ediliyorlar. Z kuşağı üyelerinin neredeyse tamamı bir akıllı telefona sahip durumda. Bu nedenle, z kuşağının kendinden önceki y kuşağına göre daha fazla internette vakit geçirdiği düşünülüyor.

Z kuşağının önceki kuşaklarla ilişkisi

Z kuşağı henüz farkında olmadan Y kuşağı ile tanışmıştı. İki neslin de bazı ortak özellikleri olduğu doğrudur. Bunlardan bazıları:
• Politik olarak ileri düşünceye sahipler
• Teknolojiye aşinalar
• Konforuna düşkünler
• Sosyal medya kullanıyorlar
Z kuşağının kendinden önceki y ve x kuşağına göre farklı özellikleri olabiliyor. Bunlardan bazıları:
• Daha pragmatik olmaları
• Daha girişimci olmaları
• Kişisel veriler konusunda daha endişeli olmaları

İş hayatında z kuşağı

Henüz z kuşağı, iş hayatına yeni başladığı için tanımlamak mümkün değil. Yine de şimdiye kadar yapılan araştırmalarda; bağımsız, çalışkan ve yüksek eğitimli olmaları ortak özellikleri arasında görünüyor.
En belirgin özellikleri ise çoklu iş görevine yatkın olmalarıdır. Yani, çalıştıkları yerde birden fazla pozisyonda çalışabiliyorlar veya ek iş yapma eğilimleri daha fazla görünüyor.

Z kuşağından sonraki kuşak

Z kuşağından sonra Alfa kuşağı geliyor. Alfa kuşağı 2010 yılından sonra doğan nesil için kullanılan bir terimdir. Alfa kuşağından sonra ise Beta kuşağı gelecektir.

Z kuşağından önceki kuşak

Z kuşağından önceki kuşak Y kuşağıdır. Ondan öncesinde ise X kuşağı ve Baby Boomers kuşağı geliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu