İNCELEMENASIL

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda, bilgisayarı ilk haline döndürebilmek için format atma işlemi yapılması gerekmektedir.

Format atma, telefonlardaki fabrika ayarlarına döndürme işlemi ile aynı niteliktedir. Ancak format atma işleminde Windows dahi silinmektedir. Bu nedenle bu işlemler ISO dosyaları ile birlikte yapılabilmektedir.

Bilgisayara format atma işlemi için CD, Flash Disk gibi aygıtlara Windows yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Bu işlem, format atmak isteyenlerin isteklerini en güvenli ve hızlı şekilde tamamlamalarını sağlayacaktır. Herhangi bir bilgisayar üzerinden belirtilen sistemi yükleyip CD ya da Flash Diske aktarmanız gerekmektedir.

Flash bellek ile Windows 10 usb format atma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Format atma Windows 10 için oldukça kolay bir işlemdir. Sürücüleriniz bile otomatik yüklenmektedir. Öyleyse Windows 10 format nasıl atılır? Hızlıca anlatmaya başlayalım.

Windows-10-format-USB

Windows 10 USB Format Atma Yöntemi

Bilgisayara format atma Windows 10 için çok pratiktir. İşlemi yapabilmek için ihtiyacınız olacak USB en az 8 GB depolama alanına sahip olmalıdır. Zira atılacak sistem dosyası, yaklaşık 8 GB alan kaplayacaktır. Daha sonra https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 linkine tıklayarak Microsoft sitesinden Windows 10 işletimini indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 10 sistemini Flash Disk ya da CD’ye aktarmanız gerekmektedir. Bu işlem sonunda format aygıtınız hazır olacaktır. Eğer bu işlem ile uğraşmak istemezseniz, hazır olarak satılan format disklerini tercih edebilirsiniz.

Bilgisayara Format Atma Windows 10

Windows 10 format atma işlemi için USB veya CD oluşturduktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları takip ederek format atabilirsiniz.

  • Format atmak için öncelikle BİOS ekranına erişmeniz gerekmektedir. Her bilgisayarda BİOS kısa yolu farklı tuşlara tanımlanmaktadır. Bilgisayarınızın modeline göre delete, F2 ya da F10 kısa yollarından bir tanesi BİOS ekranını açacaktır.
  • BİOS ekranına giriş yaptıktan sonra sistemi aktardığınız aygıtı bilgisayarınıza takınız.
  • Karşınıza gelecek tüm ekranlar için “İleri” seçeneğine basınız.
  • Bilgisayarınıza format atarken sistem 2 defa baştan başlayacaktır.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra pc format atma başarıyla sonlandırılacaktır.

Ancak bilmeniz gerekir ki, bilgisayarınız iki defa yeniden başlatılana kadar işlemleri iptal etmemeniz ve bilgisayara dokunmamanız gerekmektedir.

Aksi halde, format atma işlemi iptal edilebilmektedir. İki başlatmanın sonucunda ana ekrana erişerek istediğiniz programların kurulumunu yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu