Temas Bağımlılığı

Temas bağımlılığı, “dokunma bağımlılığı” veya “hissetme bağımlılığı” için kullanılan bir kavramdır.

Temas bağımlılığı olanlar; düşük benlik saygısı, çeşitli korkular ve güven eksikliği gibi temel özelliklere sahiptir. Temas bağımlılığı aşk ve karşılıklı bir çeşit dürtü olarak da bilinir.
temas bağımlılığı

Temas bağımlılığı olanlar dokunma ve hissetme ihtiyacı içinde olur. Bundan mahrum kaldığında ise yoksunluk çeker. Peki temas bağımlılığı neden olur? Bu sorunun cevapları teoriden öteye gidememiştir. Bu nedenle net bir cevabı henüz bilinmiyor.

Temas bağımlılığından kurtulan kişiler ilişkilerinde sevmeyi ve sevilmeyi daha iyi öğrendiklerini aktarıyor.

Pek çok temas bağımlılığı konusunda uzman kişiler aşağıdaki yönergelerin uygulanmasını tavsiye etmektedir.

 • Profesyonel bir terapist masajı yaptırın. (aklınıza masaj salonu gelmesin)
 • İhtiyacınız olduğunda ailenize ve arkadaşlarınıza sarılın. Onlara sarılmak istediğinizi söyleyin.
 • Çeşitli bağımlılıklar için kurulmuş organizasyonlara katılın ve yeni insanlar ile tanışın. Onlara sarılabilir veya sarılmayabilirsiniz. Ancak yalnızlığınızı dindirecektir.

Aşk dili temas ve dokunmak olan biri olarak tutku dolu bir ilişkide kendinizi bulabilirsiniz. Temas konusunda hem cinsel hem de cinsel olmayan dokunuştan bahsediyoruz. Sonra bu ilişkiniz biterse, sizinle birlikte birçok şey kopuyor. Yeniden deniyorsunuz.

Başlangıç

Partneriniz ile ilişkiniz bittiğinde temas etme şansınız sıfıra iner. Vücudunuz ağrıyor gibi cildiniz aç kalıyor gibi hissedeceksiniz. Kalbiniz her sabah uyandığınızda ve gece yatağa girdiğinizde daha çok acı çekecek. Temas bağımlılığı olan kişilerin ortak hisleri şunlardır.

 • Depresyona neden olur.
 • Yalnızlık hissini şiddetlendirir.
 • İntihar etme potansiyeli gittikçe artar.
 • Temas bağımlılığı uzak kalındığında yoksunluk hissettirir. Temas bağımlılığı krizleri geldiğinde yakınınızda bulunan ve sevdiğiniz kişiye sarılma ihtiyacı ortaya çıkarır.

temas bağımlılığı
Eğer bir partneriniz yoksa sizin için güvenli temas seçenekleri de vardır. Arkadaşlarınız ve aileniz ile el ele tutuşmak son derece duygusal ve güvenlidir.

Temas bağımlısı sevgili ile başa çıkmanın yolları

Temas bağımlılığı cinsel olmayan bir dokunuş hissidir. Temas bağımlılığı nadir bulunan bir aşkı kucaklama hissidir. Temas bağımlısı insanlar bu duyguyu “aşk” olarak ifade etmektedir. Temas bağımlısı kız ve erkek dokunma sırasında çeşitli duygular hissedebilir. Temas bağımlılığı onaylandığını, sevildiğini ve görüldüğünü hissettirir. Birçok terapi sürecinde kişiler bu sorunlar altında ezildiğini hissediyor. Tavsiyeleri dinlerken; şekilden şekle girebilir ve bir ilişkiniz olmadığı için üzülebilirsiniz. Bununla başa çıkmanın bazı yolları vardır.

  1. Kendinize yönelttiğiniz soruları cevaplarken dürüst olun. Temas bağımlılığı duygunuzu yatıştırmak için çabalamaktan mutlu olduğunuzun farkına varın.
  2. Terapistiniz ile temas bağımlılığı konusunda konuşmaya karar verin. Yalnız kaldığınız zamanlarda kendiniz hakkında yeni şeyler öğrendiğinizi fark edin.
 • Bir kadın veya erkeğe ihtiyacım var mı?
 • Tek başıma mutlu olur muyum?
 • Benliğim için yalnız olmak neden bu kadar acı ve zor?
 • Temas bağımlılığı aşka mı yoksa fiziksel dokunmaya mı?
 • Kendi farkındalığım ile düzeltmem veya üzerinde çalışmam gereken konular neler?

temas bağımlılığı

Temas bağımlısı olabilir miyim?

Temas bağımlısı olup olmadığınıza biz karar veremeyiz. Kişinin temas bağımlısı olup olmadığını uzman kişi teşhis edebilir.

Neden fiziksel temas bağımlılığı için can atıyorum?

Bunun cevabı derin düşüncelerinizde yatıyor. Bir çeşit aşka bağımlı olmak veya partnerinize bağımlı olmak da olabilir. Ya da yalnız kaldığınız sürecin travması da olabilir. Sevgilim temas bağımlısı diyorsanız bu konuyu partnerinize açarken dikkatli olmalısınız. Eğer temas sevmeyen sevgili ile birlikteyseniz bu konuşma kötü sonuçlar doğurabilir.

Temas bağımlılığı neden bu kadar güçlü?

Dokunma ihtiyacının doğduğu zaman kişi kendini sadece oraya odaklar. İstediği temasın gerçekleşmemesi durumunda yoksunluk çekeceğini bilir ve stres altına girer. Bu da isteğin daha çok artmasına sebep olur.

Temas bağımlılığı neden olur?

Temas bağımlılığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Temas bağımlılığı sebebi olarak çeşitli travmalar ve uzun süre geçirilen yalnızlık dönemi gösterilmektedir.