NEDİRTEKNOLOJİ

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji, modern dünyanın en yararlı ve güçlü gelişmelerinden biridir. Günümüzde dünyanın gelişmesinde bilgi teknoloji son derece önemli. Halihazırdaki refahın ilerlemesinde bilim ve bilgi teknolojilerinin etkileri göz ardı edilemez. Ekonomi, sağlık ve eğitim gibi hayatın her alanında bilgi teknolojileri aktif rol oynamaktadır. Modern teknolojinin önemi, kullanım alanları ve suistimal edildiği konular ile birlikte genç nesildeki etkilerini araştırdım. Bu araştırma ve paragraflar, lise düzeyine kadar basit bir dilde anlatılmıştır.

Teknolojinin Yararları

Birincil olarak, teknolojinin yararlarından bahsetmek istiyorum. İnsanoğlunun varoluşundan bu yana geldiği nokta şaşırtıcı düzeyde. Bu nedenle teknolojinin yararları söz konusu olduğunda liste oldukça uzayacaktır. Ana başlıklar ve temel faydalarından bahsetmemiz gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. İnsanlığın her alanda gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olmuştur.
 2. Buluşlar ve icatlar ile hayat daha kolay ve kullanışlı hale geldi.
 3. Teknoloji kültürel, ekonomik ve iletişim gibi konularında dünyayı birbirine bağladı. Saat farkının önemi ortadan kalktı.
 4. Hayatın her alanında kullanılan bir nimettir.
 5. Reklam, tasarım ve sanat gibi yaratıcı teknolojiyi bazı programlar ve uygulamalar ile daha iyi anlatılır hale getirdi.
 6. Mimari alana ciddi ölçüde katkılar sağladı.
 7. Endüstriye de katkısı çok büyüktür.
 8. Mikro teknoloji sayesinde çipler ve mikro elektronik yapıların keşfine olanak tanıdı.
 9. Sağlık teknolojisindeki gelişmeler ile tıp dünyasına mükemmel faydaları oldu.

Teknolojinin Zararları

İkincil olarak, teknolojinin zararları insan hayatında olumsuz izler bırakmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse alt başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Teknoloji ile çeşitli ekipman ve buluşların yanlış kullanımları bazı zararlara yol açmıştır. Örneğin; hava, su ve çevre kirliliği bu zararların bir noktasındadır. Sanayi atıkları, deniz ve nehirler gibi su kaynaklarından ziyade içme sularımıza kadar kirlilik katabilmektedir. Fabrika, sanayi ve araçlardan yayılan kötü duman, atmosferi ve soluduğumuz havayı kirletmektedir. Bu kirlilikler sonucunda, dünya sağlık sorunlarında ciddi mücadeleler vermektedir.
 2. Daha az hareket etme kaynaklı, obezite sorunları artmıştır. Bunun yanı sıra görme bozukluğu örneği de verilebilir.
 3. Bazı insanların sosyal hayatlarında zararları olmuştur. Buna bağlı olarak izole bir hayat yaşayan kitleler gün geçtikçe artmaktadır.
 4. Teknoloji ile birlikte istihdam olanağı azaldığından dolayı işçiler zor dönemler yaşamakta.
 5. Teknoloji ile birlikte gelen gürültü kirliliği insan hayatını olumsuz etkileyebiliyor.
 6. Teknoloji için kullanılan birçok doğal kaynak, stoklarının azalması tehdidi ile karşı karşıyadır.
 7. Teknolojinin yaygın kullanımı, fiziksel aktiviteleri azalttığı için bir takım rahatsızlıkların oluşmasında etken olmaktadır.
 8. Tarihte yaşanan nükleer ve kimyasal silah kullanımları, teknolojinin kötü yönde kullanılması ile gerçekleşmiştir.
 9. Akıllı telefon, araç kullanımı gibi bağımlılıklar insan hayatındaki günlük rutinleri değiştirmiş ve sağlık konusunda olumsuz etkilemektedir.
 10. Tüm bu sorunlar, insanların ruhsal ve psikolojik sorunlar yaşaması konusunda rol oynayabilmektedir.

Sonuç

Teknoloji geldiği nokta ile insan hayatının vazgeçilmezi olmuştur. Sunduğu rahatlık ve konfor ile hayatı kolaylaştırır. Teknoloji, bizi doğadan uzaklaştırmış ve bambaşka bir dünyaya getirmiştir. Bundan 100 yıl önce, internet ve bilgi teknolojisi konuşulsaydı hayal olarak bakılırdı. Şimdi de gelecekteki birçok şeye hayal ve gerçek dışı olarak bakıyoruz. Teknolojinin en şaşırtıcı yanı, hiçbir dönemde tahmin edilememiş olmasıdır.

Başa dön tuşu