İNCELEME

Tavşan Fiyatları – Yavru Cüce, Lop ve Velikan

Tavşan fiyatları pet shop dükkanlarında farklılık gösterdiği için hep merak ediliyor.

Evcil tavşanlar büyüleyici hayvanlar! Sevimli ve enerjik olmaları sayesinde, hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir evcil dosttur. Tavşan sahiplenme arayışındaysanız veya satılık tavşan arıyorsanız, müstakbel minik dostunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Öğreneceğiniz çok şey var. İşte merak ettiğiniz tavşan fiyatları burada.

Tavşan Fiyatları

Tavşan fiyatları bölümüne geçmeden önce kısaca ön bilgi vermek istiyorum. Evcil tavşan fiyatları türlerine göre değişiklik gösteriyor. Tavşan sahiplenme öncesinde biraz özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

 1. Dünya üzerinde 180’den fazla tavşan türü yaşıyor. En belirgin farkları; boyutları, kulakları ve tüy uzunluğudur.
 2. Dört tür kürk türüne sahiplerdir. Normal, Rex, Saten ve Angora kürkü. En yaygın rastlanan tür Rex cinsidir.
 3. Dişi tavşanlara, doe denir. Erkek tavşana ise teke denir. Yavru tavşanlara ise kit denir.
 4. Tavşanlar genellikle gece değil, gündüz uyurlar. En aktif oldukları zamanlar şafak vaktidir.
 5. Genellikle kahverengi, mavi-gri, mavi, mermer ve pembe göz rengine sahiptirler.
 6. Oyuncu ve sosyal bir canlı dost edinmeyi düşünüyorsanız evcil tavşan sahiplenme fikri tam size göre.
 7. Çoğu tavşan yüksek ses ve ani hareketlerden korkar. Evcil dostunuzun size güvenmesini istiyorsanız güvende olduğunu hissettirmelisiniz.
 8. Özellikle yavru tavşanlar için lif alımı çok önemlidir. Sindirim ve diş sağlığında büyük katkı sağlar.

Ayrıca, çok büyüyen ve büyümeyen tavşan türleri de vardır. En popüler ırklar ve tavşan fiyatları şöyledir:

 • Velikan tavşan 1000-2500 TL
 • Amigurumi tavşan 50-250TL
 • Cüce tavşan 250TL’den başlıyor
 • Hollanda lop tavşan 150TL’den başlıyor

Cüce Tavşan Fiyatları

Evcil tavşan sahiplenme isteyenlerin gözdesi cüce tavşanlardır. Evde beslenmeye en uygun olan ve çok şirin görünüşe sahip bu dostlar ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hem evdeki bireyler ile hem de kendi başına oyun oynamayı severler.

İsminden de anlaşılacağı üzere diğer ırklara göre daha küçük boyutlara sahip olması nedeniyle cüce tavşan olarak anılmaktadır. Çok fazla büyümezler ve genellikle en fazla 1,5 kilograma ulaşırlar. Cüce tavşanların büyüyememe sebebi ise büyüme hormonu eksikliğidir.

Cüce tavşan fiyatları ise 250TL’den başlamaktadır.

cüce tavşan

Hollanda Lop Tavşanı

Hollanda lop tavşanı aslında melez bir ırktır. Hollanda cüce tavşanı ve Fransız lop tavşanı çiftleşmesinden dünyaya gelir. Tıpkı cüce tavşanlarda olduğu gibi lop tavşanlarda da büyüme hormonu yoktur. Ortalama olarak 1-2 kilogram arasında ağırlığa ulaşırlar. Tuvalet eğitimi verilebilen çok zeki hayvanlardır. Sevimli, meraklı ve oyuncu karakteristik özelliklere sahiptirler.

En çok dikkat çeken tavşan fiyatları pet shop dükkanlarında lop ırkına aittir. Hollanda lop tavşanı fiyatları 100TL’den başlamaktadır.

Velikan Tavşan Fiyatları

Dev tavşanlar olarak nitelendiren bu canlılar ortalama 10-25 kilogram arasındadır. Özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonraki Nazi Almanya’sında halkın büyük bir çoğunluğu protein ihtiyacını velikan tavşan sayesinde karşılıyordu.

Diğer evcil tavşan türleri gibi velikanlar da hızlı ürer. Yılda ortalama 5 doğum yaparlar ve Türkiye’de yetiştiricileri bulunur. Marul, havuç, salatalık gibi yeşillikler ile beslenmeye bayılırlar. Diğer türler gibi bunlar da et tüketmez.

Velikan tavşan fiyatları ise yaşına ve kilosuna bağlı olarak günümüzde 1000-2500 TL aralığında değişmektedir.

velikan tavşan

Amigurumi Tavşan Fiyatları

Genellikle hediyelik eşya, anahtarlık ve tasarım oyuncuklardır. Amigurumi tavşan fiyatları ise 50-250TL arasında değişkenlik göstermektedir.

amigurumi tavşan

En Uygun Tavşan Fiyatları İçin Nerede?

Küçük tavşan yavrusu fiyatları üreticisine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer satılık tavşan arıyorsanız öncelikle sahiplendirme forumlarına veya sitelerine göz atabilirsiniz.

Niyetim duyar kasmak değil. Fakat evcil yavru tavşanlar çok sevimli ve akıllıdır. Onları alıp-satmak yerine sahiplenebilirsiniz. Çok sık ve fazla üredikleri için evcil tavşanı olanlar, yeni doğan yavruları başkalarına sahiplendiriyor. Hollanda cüce ve lop tavşanı fiyatları için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Hangi Evcil Yavru Tavşan Türünü Sahiplenmeliyim?

Eğer evde serbest bırakmayı düşündüğünüz bir ırk edinmek istiyorsanız, büyümeyen tavşan öneririz. Çünkü tavşanlar uzun süre kafeste durmaktan hoşlanmazlar. Eğer cüce ve lop tavşan fiyatları için araştırma yapıyorsanız yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu