Süpernova Nedir? Süpernova Patlaması Nedir?

Bir yıldızın ölümü olarak tanımlanabilen süpernova, şiddetiyle olduğu kadar parlaklığıyla da dikkat çeken bir gök olayıdır.

Bu içerikte size süpernova nedir ve süpernova patlaması nedir bunlardan bahsedeceğiz.

süpernova patlaması
Süpernova Patlaması

Süpernova, büyük bir enerji ile yıldızların patlaması anlamına gelmektedir. Bu patlama ile birlikte yıldız artık etkisini kaybetmiş ve ölmüştür. Süpernova sonrasında etrafa çok miktarda enerji yayılırken,  aynı zamanda yoğun bir ışık huzmesi oluşur. Patlama ile güçlü bir ışık da saçılır.

Süpernovaların ne zaman meydana geleceği bilinmemektedir. Yıldızın kendi hareketlerine ya da dış etkiler doğrultusunda patlamalar yaşanabilir ve bir yıldız ömrünü tamamlayabilir.

Süpernova Nerede Görülür?

Süpernova genellikle Samanyolu galaksisi içerisinde görülmez. Samanyolu galaksisi içerisinde yoğun bir toz bulutunun olması, bu tip gök olaylarının görüntülenmesinde durumu zorlaştırmaktadır. Ancak diğer galaksilerdeki bu tip gök olayları gözleme daha açıktır. Bu nedenle patlamalar, diğer galaksilerdeki gözlemler daha kolay yapılır.

İlk Süpernova Gözlemi

Dünya genelinde ilk süpernova gözlemi, M.S. 185 yılında Çinli astronomlar tarafından yapılmıştır. Bu ilk olmasının yanı sıra süpernova kavramının da insan tarihine girmesine ve böylesine bir doğa olayının olduğunun fark edilmesine imkan tanımıştır. Tarihsel süreç içerisinde özellikle 13. yüzyıl itibarıyla süpernova patlamalarının gözlemleri çok daha sıklaşmış ve farklı ülkeler tarafından da bu alanda çalışmalar yapılmıştır.

Süpernova İsmi Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

İlk olarak Walter Baade ve Fritz Zwicky, Süpernova kavramını kullanılmaya başladı. Bu durum ise tarihsel olarak yakın bir tarihte yaşandı. 1930’lu yıllardan itibaren bu alanda artan faaliyetler ile birlikte yaşanan patlamaya ad verilmek istenmesi ile birlikte süpernova kavramı da ortaya çıktı.

Süpernovalar Patlaması Ne Sıklıkta Yaşanır?

Süpernovalar ile ilgili tüm galaksiyi kapsayacak şekilde bir gözlem yapılabilmesi mümkün değil. Bu nedenle hangi sıklıklarla yaşandığı net olarak bilinmese de her saniye içerisinde yaklaşık 10 süpernovanın yaşandığı tahmin edilmektedir. Bu oldukça yüksek bir rakam olduğu gibi galaksilerde sürekli bir yıldız döngüsünün olduğu ve süpernova olaylarının da kolayca gözlenebileceği bu tahmin doğrultusunda anlaşılabilmektedir. Samanyolu galaksisi gibi büyük galaksilerde ise süpernova olaylarına daha az rastlanmaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan tahminler ve gözlemler ise 50 yılda bir defa büyük patlama olduğunu söylemektedir.

Bu içeriği daha iyi anlayabilmek için Yıldızlar Nasıl Oluşur başlıklı içeriğimize de göz atmanızı öneririz.