Genel

Türkiye’deki Spor Politikaları ve Alan Eksikliği

Spor insanın ömrü boyunca ihtiyaç duyduğu fiziksel ve aynı zamanda zihinsel bir aktivitedir. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklet sürmek, ata binmek, futbol oynamak, yüzmek ve bunun gibi yüzlerce spor dalları ve türleri vardır. Kapsamı çok geniş olduğu gibi etki ettiği alanlarda çeşitlilik gösterir. Ülkemizde bir spor bilinci yerleştirilmelidir. Bu ancak ve ancak küçük yaşlarda aşılanabilir. İlkokullarda ki beden eğitimi dersinden başlayarak çocukların bedensel gelişimine etkili olabilecek bir müfredat işlenmeli ve bu ilerleyen yaşlarda da bireye rehber olmalıdır.

Spor yapan insan çevresine farklı gözlerle bakar mutlu olur depresyon riski azalır. Beden ve zihin gelişiminde başarılı olur. Hayata karşı bir motivasyon kaynağı olarak gösterilebilir spor yapmak. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana bedensel eğitim çok önemli olmuştur. Ayrıca insan hayatında kişisel ilişkilerde ki başarı, iletişim, performans, kendine güven gibi konularda da spor yardımcı olmaktadır. Takım sporlarında rekabetçi yapıyı öğrenen insan birey yerine takım için oynamayı da öğrenmektedir. Türkiye’de şu an toplam 4 milyon 428 bin lisanslı sporcu yer almaktadır. Bunun 1 milyon 469 bini kadın, 2 milyon 959 bini erkek sporcudur. Faal yani aktif olarak ise 710 bin sporcu yer almaktadır.

spor politikaları

Spor Yaparken Alan Eksikliği

Spor yaparken karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri alan eksikliğidir. Özellikle Türkiye’de 1997 verilerinde 64 ilde il hizmet binası ve 7972 spor tesisi bulunmaktaydı en çok spor kulübü Kilis de bulunmaktaydı. İstanbul ilinin nüfusuna oranla sadece yüzde 9 gibi çok düşük bir kitle spor yapabilme imkanı bulabilmekteydi. Çünkü temel sebep yarışma sporlarına ve uluslararası turnuvalara verilen önem idi.

Alınan madalya sayıları sporda önem arz ediyordu. Son yıllarda özellikle 2000’den sonra uygulanan spor politikaları kapsamında tesisleşme ve spor eğitimi konularına ağırlık verilerek sporu toplumun tabanına yaymak için çalışmalar yürütüldü. Artık eksik alanlar olsa da hemen hemen her mahallede belediye spor alanları spor aletleri ve parkurlar gözümüze çarpıyor. Özel veya devlet demeden herkes elini taşın altına sokuyor. Tesisleşme açısından ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ayrılan kaynaklar 2014 yılının 2 katına çıkmış vaziyettedir. Tesisleşme artarken sporu halkın tabanına yaymak ümidi ile…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir