Soğuk Günlerin Vazgeçilmezi Yün Yorgan Nasıl Yapılır?

Yün Yorgan genellikle koyun kanatlarından elde edilen yorgan türlerinden biri olduğu için organik olarak kabul edilir. Yorgan endüstrisinde ortaya çıkan diğer tüm yorgan türleri ve pamuktan önce insanlar tarafından kullanılan ilk yorgan türlerinden biri olan yün yorgan, ısıyı eşit olarak dağıtması ve vücudu sıcak tutması ile bilinir. Diğer yorganlara göre çok daha ağır olan yün yogan, köyde elle de yapılabilen bir yorgan çeşididir. Günümüzde gelişen sanayi ile birlikte fabrika ortamında yetişkin ve bebek yün yorganları da üretilmektedir.

Yün Yorganlar Sağlıklı Mıdır?

Yün yorganlar kesinlikle sağlıklı yorganlardır. Doğaya karşı naziktir. Çok sağlıklı ve doğal bir malzeme olan yün, biyolojik olarak parçalanabilir. Bu nedenle endüstriyel kirliliğe neden olmaz. Esnek ve yumuşak bir yapıya sahiptir. İçerisindeki doğal kırışıklıklar ve spiraller sayesinde eski haline getirilebilen yün bu konuda oldukça rahattır. %100 yün türü ısıyı dengeler ve eşit şekilde dağıtır. Özellikle zorlu kış koşullarına sahip bölgelerde mükemmel bir ısıtıcı özelliği vardır.  Ayrıca yazın vücudu terletmeme özelliğine de sahiptir. Yün yorgan toksik veya kimyasal madde içermez.

Yün Yorgan Yıkama Talimatı

Elde yün yorgan yıkarken önce büyük bir küvet veya lavaboda ılık su yapın ve içine bir yün yorganı koyun.   Ardından, yün battaniyeler için özel olarak hazırlanmış bir sıvı deterjan dökerek nazikçe yıkamanız gerekir.  Ardından tüm deterjan bitene kadar yorganı soğuk suyla durulamanız gerekir, bu sırada yorganı asla sıkmamalısınız.  Şimdi durulanmış yorganı kurutabilirsiniz. https://www.madamecoco.com/yorgan/  sitesinden yün yorgan çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu