Rich Communications Services (RCS) Nedir?

Rich Communications Services uzun ismiyle bilinen ve kısaca RCS olarak bilinen Rich Communications nedir diye soran ilk siz değilsiniz. Türkçesi zengin iletişim hizmetleri ama içeriği o kadar basit bir şey değil.

Zengin İletişim Hizmetleri Rich Communications Nedir?

Telefonlardaki SMS deneyimini geliştirmek, daha kolay ve pratik bir hale getirmek adına geliştirilen Rich Communications Services, 2019 yılı itibariyle devreye alınan bir hizmettir. Google, Samsung ve Vodafone gibi pek çok sektör lideri tarafından da benimsenen bu sistemin, önümüzdeki yıllarda daha fazla yer bulması ve SMS yerine tercih edilmesi beklenmektedir.

Tam anlamı ile rich communications nedir? derinlemesine inceleyelim.

Facebook Messenger, WhatsApp gibi mesajlaşma servislerine operatör tarafından uygulanan mobil iletişim alternatifidir. Servis ile iki kişi arasında mesaj gönderimi, telefon görüşmesi, video görüşmeler, dosya aktarımları yapılabilmektedir. Bu uygulamaları, telefonlara standart olarak getiren RCS; böylece telefonlardaki SMS ve MMS özelliklerini daha yetenekli hale getirmektedir. Gelişmiş Mesajlaşma standardı olarak da tanımlanan bu özellik, telefonun yeni alındığında yer alan kısa mesaj işlevinin yerini alacak yeni bir sistemdir.

RCS, SMS ve MMS Arasındaki Farklar Nelerdir?

RCS, getirmiş olduğu yenilikler ile birlikte çok daha iyi bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda ön plana çıkan özellikleri ise şöyledir;
  • Standart SMS’te bulunan 160 karakter sınırı, RCS’de bulunmaz. Böylece kişiler istedikleri uzunluktaki mesajları gönderebilmektedir ve karakter sınırına takılmadan iletişim kurabilmektedir.
  • SMS ile sadece metin mesajları gönderilebilirken RCS ile birlikte daha kaliteli, yüksek çözünürlüklü resimli mesajlar gönderilebilmektedir.
  • SMS için iletildi mesajı gibi bilgiler alınabilir. RCS ise bu işi bir adım daha ileriye taşır ve okundu bilgileri, karşı tarafından mesaj yazması sırasında yazma bilgilerini de göstermektedir.
  • Konum paylaşımı entegre edildiği gibi gerektiğinde kullanılabilir.
  • SMS ve MMS’de bulunmayan bir özellik olarak video görüşmelerini destekler.
  • Belge alımı, dosya transferini destekler.
  • Çeşitli eylem düğmeleri sayesinde kolay bir kontrolü sunar.

Böylelikle rich communications nedir sorusunun yanıtları zihninizde oturmuş olmalı.

Rich Communications Nedir Türkçe Ne Anlama Gelir?

Rich communications, Türkçe’ye “Zengin İletişim Hizmetleri” olarak geçmiştir. Ancak Türkiye genelinde henüz yaygın bir kullanıma sahip değildir. Geliştirme amacı SMS metin mesajlaşması ya da MMS alternatifi olduğundan dolayı bu alanlara gösterilen ilginin azalması nedeniyle Rich communications noktasında da beklentilerin altında bir kullanım bulunmaktadır.
Başa dön tuşu