Renk Körlüğü Testi & Tedavisi – Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, renkleri görememek demek değildir! Öyleyse renk körlüğü nedir hemen bakalım.

Göz merkezinde bulunan koni hücrelerinin eksikliğiyle ortaya çıkan renk körlüğü, toplumun hiç de azımsanmayacak bir kısmını etkileyen önemli bir rahatsızlıktır.

Renk körlüğü yaşamayan bireylerde toplamda 3 rengi ifade eden 3 farklı koni hücresi bulunmaktadır. Bu hücrelerin ışığı geçirgenlik ölçütlerinin farklı şekillerde gerçekleştirilerek birleştirilmesiyle günlük hayatta görülen sayısız renk ortaya çıkmaktadır. Ancak renk körlüğü yaşayan bireylerde bu durum bu şekilde işlemez.

2 farklı koni hücresi bazı dalga boylarında yeterli geçirgenlik sağlayamayarak insan gözünde çok daha az renk skalası oluşturur. Genetik bir hastalık olan renk körlüğünde bireyler bazı durumlarda yetişkinlik çağlarına kadar renk körü olduklarından habersiz olarak yaşarlar.

Bir şeylerin ters gittiğinin anlaşıldığı zaman ise renk körlüğünün belirlenmesinde renk körlüğü testleri kullanılmaktadır.

Renk körlüğü testi (İshihara testi), 1917 yılında Japon göz doktoru İshihara tarafından oluşturulmuştur. Test içerisinde çeşitli renk bloklarının birleştirildiği sayfalar kullanılmaktadır.

Her sayfada normal görme yetisinin fark edebileceği sayılar mevcutken renk körlüğü yaşayan bireyler sayıları diğer renk bloklarından ayırt edemeyerek tüm blokları bir bütün halinde görürler. Kullanılan renklerin ve blokların dizaynına göre aynı zamanda renk körlüğünün çeşidi de belirlenebilmektedir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk korlugu testi için önce teşhisin koyulabilmesi ve bir göz hekiminin muayenesi gerekmektedir. Bu muayene esnasında kişiye hekim tarafından çeşitli sayıların yer aldığı renk körlüğü testi uygulanmaktadır. Test kapsamında sırayla renk bloklarından oluşan görüntüler gösteriler.

Görüntüler içerisinde yer alan bloklar farklı parlaklıklarda, boyutlarda ve renklerdedir. Bu ayrım kişinin kırmızı-yeşil renk ayrımını sağlayıp sağlayamadığını öğrenmek için oldukça önemlidir. Toplamda 38 farklı plakadan oluşan test boyunca her bir plakada tek ya da çift haneli olmak üzere çeşitli sayılar yer alır.

Kişi normal aydınlatma koşulları içerisinde ve herhangi bir göz kusuruna sahipse gözlüğüyle birlikte teste başlar. Normal bir bireyin bu sayıların hepsini hekime iletebilmesi gerekirken renk körlüğü yaşayan kişiler rahatsızlığının çeşidine bağlı olarak bazı plakalarda herhangi bir sayı okuyamaz.

Bunun sonucunda da renk körlüğü teşhisi koyulur.

Renk Körlüğü Tedavisi Var Mı?

Renk körlüğü tedavisi için bilinen ve kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Çünkü bu kişilerin gözlerinde renk algılama reseptörleri eksiktir ve sonradan eklemek için bir yöntem de geliştirilmemiştir. Ancak son yıllarda ortaya çıkan lensler yardımıyla hastaların şikayetleri oldukça azaltılabilmektedir.

Bu lensler kişiye göre oluşturulmaktadır. Hastanın renk körlüğü çeşitliği belirlenir ve derecesi saptanır. Bu doğrultuda da lensler içerisine eklenen özel renk filtreleri göze gelen ışığın dalga boylarını çeşitli ölçülerde kırarak kişinin daha geniş bir skalada renkleri ayırt etmesine yardımcı olur.

Renk körlüğüne özel oluşturulan bu lensleri kullanan hastaların çoğu ilk kullanımda; dünyayı çok daha canlı, parlak ve çeşitli algıladıklarını ifade etmektedir.