NASIL

Ücretsiz QR Kod Oluşturma (Kapsamlı Rehber)

QR kod açılımı Quick Response Code ‘dur. Hızlı tepki kodu anlamına gelmektedir. İlk olarak 1994 yılında Japon Denso firması tarafından patenti alınmıştır. Özel olarak bir matriks barkodunu ifade etmektedir.

ucretsiz-qr-kod
Ücretsiz QR Kod Oluşturma

QR kod oluşturma nasıl yapılır?Adım adım anlatalım.

  • Unitag web sitesi açılır.
  • Enter Your URL kısmına QR kodunun bağlantılı bir şekilde çalışacağı bağlantı yapıştırılır.
  • Sağ tarafta Your Code kutucuğu içerisinde bağlantı için bir QR kod belirecektir.
  • QR kodun tasarımını yer alacak seçeneklerle kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • QR koda sağ tıklayarak kodu kopyalayabilir ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

QR Code Mantığı Nedir?

QR Code mantığı nedir sorusuna; “kullanıcıların bir ürün ya da hizmet hakkında daha fazla ve net bir şekilde bilgi edinmek amacıyla bir akıllı telefon ya da akıllı cihaz kullanarak tarayabilecekleri kare şeklindeki beyaz sembollerdir.” şeklinde yanıt verilebilmektedir. Çalışma mantığı olarak her QR kodu mükemmel kare özelliklerine sahip olmasa da, daha fazla veri tutması, farklı veriler tutması, görünüm farklılığı gibi tipik barkodlardan farklılıkları bulunmaktadır. Matriks kod şeklinde tasarlanan kodlar, toplam kod içerisinde üçü köşelerde ve birisi sağ altta yer almak üzere yönlendirici dört blok bulunmaktadır ve bu şekilde çalışır. Bu blokların çevresinde ise kod çözme maskesi ve hata kontrol versiyonu kodlanmıştır.

QR Kod Nasıl Kullanılır?

QR kodlar, akıllı cihazlar yardımıyla kullanılabilmektedir. Günümüzde birçok uygulama, buna izin vermektedir. IOS ya da Android cihazınız varsa ilgili QR kod okutma programlarını indirerek kodları okutabilirsiniz. Örneğin WhatsApp masaüstü uygulamasını kullanmak için QR kodlar kullanılabilmektedir. Kendi WhatsApp hesabınızla bu şekilde eşleşme sağlanabilmektedir. Yine afiş, tanıtım vb. birçok işlemlerde QR kod kullanılmaktadır. Ayrıca test kitaplarında soru çözümleri de çoğunlukla günümüzde bu şekilde oluşturulmaktadır. Konuyla ilgili detaylı araştırmalar yaparak daha farklı sonuçlar alabilirsiniz. Yukarıda saydığımız QR kod oluşturma adımlarını izleyerek QR kod nasıl kullanılır aşamasına geçebilirsiniz. Pratik ve hızlı bir yöntem olan QR kodlar, teknolojinin ilerlemesiyle farklı boyutlara ulaşmıştır. İlerleyen dönemde daha da gelişmesi beklenmektedir.

QR Kod Nasıl Okutulur?

QR kod okutmak için cihazınıza bu işlemi yapan programı indirmeniz gerekmektedir. Piyasada birçok QR kod okutma programı yer almaktadır. Bu programlar, cihazınızın kamerasını kullanarak QR kod çözümlemesi yapmaktadır ve sonrasında tanımlanan işlemi yerine getirmektedir. WhatsApp örneğinden gidecek olursak, telefonunuzda yer alan WhatsApp Web sayfasında kamera açılmaktadır. Bu kameraya, Web WhatsApp sitesinde karşınıza çıkan kodu okuttuğunuz takdirde kendi hesabınızla eşleşme sağlanmaktadır. Dolayısıyla QR kod çözümleme, özel bir yazılım ile gerçekleştirilebilmektedir diyebiliriz. QR kodu oluşturarak işlemlerinizi daha basit hale getirebilirsiniz. Bir tanıtım işlemi için ya da diğer fonksiyonel işlemler için QR kod kullanılabilir. Tercih tamamen size kalmaktadır ve buna göre uygulamalar geliştirebilirsiniz.

 

Başa dön tuşu