Genel

Marlon Brando’nun Oscar Ödülünü Reddetmesi

Oscar, dünyanın en prestijli sinema ödülü olarak bilinmekte. En değerlisi olarak kabul görmekte. Lakin pahada değil. Öyle ki; olur da bu ödülü alırsanız satmanız yasak. Ancak akademiye satabilirsiniz o da sadece 1 dolar karşılığında. Peki yüzlerce yıldızın hayalini kurduğu bu ödülü elinin tersiyle iten yok mu? Elbette var. Hem de olabilecek en sansasyonel bir biçimde. Bugünden tam 47 yıl önce 5 mart günü Marlon Brando ilk Godfather filmi ile bu ödüle layık görüldü. Büyük aktör bu ödülü kazanacağını tahmin ederek törene katılmadığı gibi bir de Apache kanı taşıyan dostu Sacheen Littlefeather yani asıl adı ile Maria Luiz Cruz’u ödülü kabul etmemesi için sahneye çıkardı.   Sacheen-Littlefeather Ödülü kibarca Sacheen Littlefeather’a uzatan ancak reddedilen Roger Moore’un o andaki şaşkınlığı bile birçok şeyi anlatırken milyonlarca insanı çok büyük bir mesaj bekliyordu. Bilirsiniz ödül sonrası konuşmalar hep sürelidir.Namı diğer Küçük Tüy(Sacheen Littlefeather) bunu bilerek kısaca kendini tanıttı ve Marlon Brando’nun Amerikan endüstrisinin ürettiği yapımlar ile Amerikan Yerlilerine karşı gösterdiği tutumdan dolayı ödülü kabul etmediğini açıkladı. Bunun sebebi ise Wounded Knee olayı olmuştu.   Aslı 1890 yılına dayanan ve Güney Dakota’da aynı adı taşıyan bölgede Amerikan ordusunun kadın çocuk demeden 150’den fazla Kızıl Dereliyi katlettiği ve ülke tarihinin en karanlık sayfalarından biri. Ancak Küçük Tüy’ün konuşmada atıfta bulunduğu olay, ödül töreninden 6 gün önce başlayan ve Marlon Brando’nun da sonradan basına dağıtılan mektupta bahsettiği gibi törene gitmek yerine katıldığı Wounded Knee işgaliydi. 27 Şubat’ta 200’den fazla aktivist ve yerli halk birlikleri bölgedeki toprak işletmelerinden sorumlu birliğin başkanı Richard Willson’’u protesto etmek amacıyla yürüyüşe geçti. Protestocular bir yandan Willson’u görevi kötüye kullanmak ile eleştirirken Amerikan Birleşik Hükümetinin yerli amerikan halkı ile olan anlaşmaları yerine getirmekteki başarısızlıklarını da dillendirdiler ve anlaşma görüşmelerinin yeniden başlatılmasını istediler. İşte Marlon Brandon’un da destek vermek için gittiği protesto tam 71 gün sürdü. 71 gün sonunda Amerikan kolluk kuvvetlerinin de dahil olduğu çatışmalarda 2 yerli hayatını kaybetti. Brandon daha sonra otobiyografisinde Küçük Tüy’ün Oscar eylemi ile ilgili şunları yazdı.

Ama yine de büyük zorluklara karşı Kızıldereliler adına bir iki söz söylemeyi başardı. Bu hareketiyle onunla gurur duydum. O oscar ödülüne ne oldu bilmiyorum. Belki de akademi bana yollamıştır ama öyle de olsa nerede olduğunu bilmiyorum.

Küçük Tüy aktivist kimliğinin yanında esasen profesyonel bir aktristi. Bu nedenle samimiyeti çok eleştirildi. Hatta daha sonra Playboy dergisine soyunması ile de eleştiri oklarını üzerine aldı. Lakin ne olursa olsun bu protesto sadece Oscar tarihine değil, dünya tarihine de geçen bir protesto oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir