Off-Topic

Okulun İlk Günü İçin İpuçları

Okulun ilk günü geleneksel olarak sınıf topluluğunu tanımakla ve rutin planlar yapmakla başlar. Ancak her yeni yıl bu rutinler azalmakta ve yeni planlar ortaya konmaktadır. Okulun ilk gününe hazırlıksız yakalanmamak için bu yazının tamamını okumalısınız.

Ülke çapında  birçok öğretmen ve öğrenci, geçtiğimiz dönemleri okul ortamından uzak bir şekilde geçirdi. Özellikle ilkokul öğrencileri için yüz yüze okulun önemi derinden hissedildi. Genellikle bilgisayar ekranı ile geçen bu dönemler, öğrencilerin sosyal faaliyetlerinden ve sınıf bilincinden uzak kalmasına neden oldu.

Ebeveynler Okulun İlk Günü İçin Nasıl Yardımcı Olmalı?

Okula dönüşün kaygı verici doğasını sadece öğrenciler hissedebilir. Geçtiğimiz dönemlerde okul ve sınıf ortamında bulunmuş çocuklar ne yazık ki; ebeveynler, öğretmenler ve sağlık kararları arasında sıkışıp kalmıştı.

Bazı uzmanlara göre; öğrencilerin birçoğu maske takma, sosyal mesafe ve aşılar hakkında yoğun tartışmalardan psikolojik olarak kötü etkilenmiş olabileceklerini söylüyor.

Aileler okulun ilk günü için çocukları hazırlarken, nelere dikkat etmeleri gerektiğini söylemeli. Örneğin; bazı çocuklar maske kullanırken bazıları maske takmakla ilgili problem yaşayabilir.

Adaptasyon süreci çocuğunuza ve bulunduğu ortama göre şekillenecektir. Bu sebeple, okulun ilk günü kadar sonraki günlerde de çocuğunuzla paylaşımınız önemlidir. Ona neler yaşadığını, gününün nasıl geçtiğini sormalı ve öğrenmelisiniz.

Aileler ve Öğretmenler Okulun İlk Günü İçin Nasıl Davranmalı?

Neredeyse uzun bir süre boyunca öğrenciler, bir arkadaş grubunda nasıl davranmaları gerektiğini, grubun talimatlarını ve amaçlarına uyum sağlamayı, evlerinin dışında sosyal ve duygusal gelişimden bir miktar yoksun kaldılar.

Washington DC merkezli bir araştırmanın raporuna yansıyan bir cümleyi çok beğenmiştim.

Hepimiz, okulun ilk günü başlarken bunun öğrenciler ve öğretmenler için ne kadar zor olabileceğini hafife alıyoruz

Gerçekten de öğretmenlerin ve ebeveynlerin okulun ilk günlerinde sabırlı olmaları gerekiyor. Çünkü; okuldan uzak kalmış bazı çocuklar daha gergin ve endişeli olabilir. Bazı izole ebeveynlerin çocukları ise hastalanmamak için evde kaldıkları dönemde virüsten korkmuş olabilirler.

Okulun İlk Günü İpuçları – Ebeveynler İçin

Okulun ilk günü için ebeveynlerinin yapabileceği birçok şey vardır. İşte bazı örnekler:

  • Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için onları alışverişe götürebilirsiniz. Kıyafet ve kırtasiye malzemeleri iyi bir başlangıç olabilir.
  • Okulun ilk gününü iple çekmeleri için çocuğunuza bir geri sayım etkinliği başlatın. Bu onları motive edebilir ve heyecanlanmalarını sağlayabilir.
  • Okulun ilk gününe adaptasyonu arttırabilecek sabah ve akşam rutinlerine başlayın. Örneğin; sabahları çocuklar daha sakin ve rahat hissedebilir. İyi bir akşam rutini ise çocuğun yeteri kadar dinlenmesi ve uykusunu almasını amaçlayabilir. Bu ertesi güne daha dinç uyanmalarını sağlayabilir.
  • Mutlaka çocuğunuzun öğretmeni ile tanışın. İlk hafta için neler yapmanız gerektiğini mutlaka danışmalısınız. Sağlık formları, aşı kartları, atıştırmalık veya kıyafetler ile ilgili ihtiyaçları da sorabilirsiniz.

Okulun İlk Günü İpuçları – Öğretmenler İçin

Okulun ilk günü genellikle öğretmenlerin sınıf kurallarını, programlarını ve dönemlik beklentilerini belirlediği zamandır. Çocukların uzun bir aradan sonra tekrar yüz yüze öğrenime başlamasıyla, öğrencilerini rahat ve güvende hissettirme ihtiyacı da duyabilir.

İşte bazı ipuçları:

  • Fotoğraflı bir oturma planı sağlayabilirsiniz. Böylece öğrenciler nerede oturmaları gerektiğini kolayca öğrenebilir. Sınıf bilincinde alan kullanımını öğrenmelerine katkısı olabilir. Ayrıca, öğrencilerin birbirlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olmaya odaklanmanız faydalı olabilir.
  • Planlarınızı belirgin bir şekilde açıklayabilirsiniz. Günün nasıl geçeceğini ve ne yapacakları hakkında temel bilgiler vermeniz, öğrencilerdeki kaygı ve endişeyi azaltabilir.
  • Soru-cevap etkinliği okulun ilk günü için geleneksel ve neredeyse vazgeçilemez bir şeydir. Yüz yüze öğrenimde yıla daha iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.
Google’ın okulun ilk günü için tasarladığı Doodle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu