NEDİR

Oedipus Kompleksi Nedir? Oedipal Çatışma ve Elektra Kompleksi

Psikanalitiğin kurucusu ve artık herkes tarafından tanınan Sigmund Freud tarafından ilk kez ortaya atılmış olan Oedipus kompleksi en temel haliyle çocuğun karşı cinsteki ebeveynine karşı hissettiği ilgi, merak ve sahiplenme duygularıyken, kendi cinsiyetinden olan ebeveynine karşı hissettiği korku, otorite ve dışlanma duygularının bir bütünüdür. Bu kompleks özellikle 3-6 yaş arasındaki dönemde kendini göstermektedir. Çocuğun libido odağı genital bölgelere doğru kayar. Bu durum yetişkinlerdeki gibi işlemekten ziyade daha çok cinsiyet farklılıklarını anlamlandırma, nasıl çocuk doğduğunu anlama ve toplumsal cinsiyet rollerinin gerekliliklerini fark etmek üzerinedir.

Oedipus kompleksi veya oidipus sendromu olarak da bilinir. Aynı zamanda freud oedipus kompleksi diye de adından söz ettirir. Yaygın kullanımları arasında ödipal dönem, ödipal kompleks ve öedipal kompleksi olarak da rastlanır.

Oedipus Kompleksi
Oedipus Kompleksi

Oedipal Çatışma (Elektra Kompleksi) Ne Demek?

Öedipal çatışmanın kız çocuklarında görülen durumlarına elektra kompleksi de denmektedir. 3-6 yaş arasında görülebilen Oadipal çatışma kız çocuğun sevgisini babaya, erkek çocuğun sevgisini anneye pay biçmesiyle ortaya çıkar. Hissettikleri bu duyguların ise kendi cinsiyetindeki ebeveyn tarafından cezalandırılacağına dair düşmanca duygular besler. Bu dönemde ebeveynlerin olumlu ya da olumsuz yaklaşımları ya çocuğun bu çatışmayı ortadan kaldırarak yetişkinliğinde sadece kişilik etkileyen bir faktör olarak kalmasını ya da bu çatışmayı kendi içinde bastırarak yoğun suçluluk ve çekingenlik duygularına sahip olmasına neden olur.

Oedipus Hikayesi Nedir?

Oedipus kompleksi ismini Yunan efsanesinden almaktadır. Mitolojide yer alan bir kral ve kraliçe bebek beklemektedir. Ancak doğumdan önce kraliçe rüyasında taşıdığı çocuğun babasını öldüreceğini görür. Bunun üzerine doğumdan sonra Oedipus bir dağa terkedilir. Ancak dağda bir çoban tarafından bulunan bebek, çocuk sahibi olamayan başka bir kral ve kraliçeye verilir. Oedipus büyüdüğünde evlatlık olduğunu öğrenir ve kendi ülkesine doğru yola çıkar. Yolda çatışma yaşadığı bir kişiyi öldürmek zorunda kalır. Aynı zamanda vardığı ülkeyi istila eden bir canavarın da yenik düşmesini sağlar. Bunun üzerine ülke halkı Odapusun böyle bir zafer kazanması üzerine yeni dul kalmış kraliçeyle evlenmesini uygun görür ve bunun üzerine 4 çocukları olur. Ancak sonradan gelişen olaylar sonucunda Oedipus’un yolda öldürdüğü kişinin öz babası, evli olduğu kraliçenin ise annesi olduğu öğrenecektir. Efsanenin sonunda kraliçe intihar eder ve Oedipus da annesinin ve aynı zamanda eşinin iğneleriyle kendini kör eder.

Başa dön tuşu