İNCELEMENASIL

Ocearch ile Çip Takılmış Canlılarını İzleyin

Ocearch nasıl kullanılır ve nedir?Ocearch, bilim adamlarının katkıları ile okyanuslardaki canlı hayata dair verilerin toplandığı bir organizasyondur. Sistemin en önemli hedefi, veri toplamak ve su altı dünyasına yönelik araştırma ve eğitimlere katkı sağlamaktır. İlk olarak 2007 yılında Meksika’daki Guadalupe Adası’na yapılan ilk sefer ile adını duyuran Ocearch, aradan geçen uzun yıllarda da faaliyetlerine aralıksız devam ederek dünya genelinde dikkat çekmeyi de başardı. Denizde laboratuvar olarak da tanımlanan Ocearch, araştırmaların yanı sıra eğitimler veriyor, medyada çalışmalar ile ilgili bilgiler aktarıyor ve bu çalışmaları ile bilime ve su altı dünyasına dikkat çekiyor.

Bugüne kadar  (2021 yılı itibariyle) Ocearch tarafından 39 farklı gezi yapılırken 416 hayvan etiketlenmiştir. Tüm bu çalışmalara ise 198 bilim insanı destek sağlamıştır. İnternet sitesi üzerinden paylaşıma açılan özel haritada tüm detaylar yer alıyor. Haritada, hayvanlarla ilgili veriler sunulmaktadır. (Hayvanların anlık olarak nerede olduğu, nasıl bir rota takip ettiği vs.) Her yıl yapılan çalışmalar ile ilgili raporların paylaşıldığı bilim grubu, çarpıcı araştırmalar ve verilerle de bu alandaki çalışmalara yön veriyor. Peki Ocearch nasıl kullanılır?

Ocearch Canlı İzle Nasıl Kullanılır?

Günlük takip, Ocearch’ın sunmuş olduğu en cazip özellikler arasında. Seçilen canlının nasıl bir rotayı takip ettiği, hangi günde hangi bölgelerde olduğu kolaylıkla görülebilmekte. Bu sayede deniz canlılarına yönelik farklı verilere erişilmesine de imkan tanınmaktadır. Özellikle su canlıları ile ilgili araştırma yapmak isteyenler için eşsiz bir fırsat yaratan Ocearch, ücretsiz olması sayesinde de herkesin erişimine açıktır. Ocearch.org adresi üzerinden ocearch canlı izle özelliğini kullanabilirsiniz.

Ocearch Nasıl Kullanılır?

Ocearch resmi internet sitesine giren kişiler, sistemi kullanmaya başlayabiliyor. Etiketi olan hayvanlar, internet sitesindeki haritada, simge ile gösteriliyor. Böylece hangi hayvan ile ilgili bilgi alınmak isteniyorsa, tıklatılması yeterli oluyor. Tıklama sonrasında ise ekranda hayvan ile detaylar yer alıyor. Hayvanların fotoğrafları, özellikleri ve takip altına alındığı günden itibaren kat edilen rota kolayca görülebiliyor. Oldukça çarpıcı bilgilerin yer aldığı sistem, ilgilileri için de eşsiz bir platform yaratıyor.

Türkiye’deki Deniz Canlılarını Ocearch ile Nasıl İzlenir?

Sistemde Türkiye’ye yönelik bir veri  bulunmuyor. Türkiye’ye en yakın nokta Yunanistan olurken Yunanistan’da takip altına alınan deniz kaplumbağasına dair verilere ulaşılabiliyor.
Başa dön tuşu