Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

İnternet bağlantısı olan ve birbiriyle konuşma yeteneği bulunan nesneler için kullanılmaya başlanan nesnelerin interneti (Internet of Things), 21. yüzyıla damga vurabilecek yenilikler arasında. Nesnelerin interneti nedir şeklinde pek çok soruyu da beraberinde getiren yeni sistem, geniş, kapsamlı ve yeni bir teknoloji olarak dikkat çekmektedir.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

İnternet of Things, kısaca iot olarak tanımlanmaktadır. Nesnelerin interneti ise İnternet of Things’in Türkçe’deki karşılığıdır. Bu nedenle farklı bir anlam olarak görülebilir. Ancak hepsinin anlatmak istediği aynıdır ve kavramlar birbirinden farklı değildir. Küçük ev aletlerinden araçlara kadar birbiriyle iletişime geçebilen nesneler, nesnelerin interneti olarak tanımlanır.

Birbirine bağlı olan cihazlar, otomatik sistemlerle birleştirilir. Böylece belirli bir görevde ortak bir şekilde çalışmak, verimliliği arttırmak adına cihazların kendini geliştirebilmesi mümkün olmaktadır. Bu türdeki nesnelerin ve sistemlerin temel hedefi “bilgi toplamak, analiz etmek ve tüm bunların sonucunda yeni bir eylem oluşturmak” olarak tanımlanır. Bu bakımdan sadece internete bağlılık önemli değil, gelişim de sistemin önemli bir parçasıdır.

Internet of Things Tarihi

Tarihi 1980’lere kadar dayanan yeni teknoloji, 1990’lı yıllara kadar tartışmalardan ileriye gidemedi. Teknolojinin buna hazır olmaması, ilerlemenin de yavaş gitmesine neden oldu. Ancak 2000’li yıllar itibariyle ivmenin giderek yükseldiği yeni sektör, gelişmelerin de hızlı yaşanmasını sağladı. Kavramın belirlenmesinde ise Kevin Ashton 1999 yılında bir ilke imza attı.

Bu tarih itibariyle de İnternet of Things ya da diğer bir deyişle nesnelerin interneti insan yaşamına girmiş oldu. Zaman içerisinde nesnelere internet eklemek, ekipmanların boyut ve fiyat olarak düşmesi, teknolojinin gelişmesine uygun bir zemin hazırladı.

Gelinen noktada ise dünya genelinde milyarlarca cihaz artık iot desteği sağlayabiliyor. Teknoloji alanında analizleri ile tanınan ve güvenilirliği bulunan IDC tarafından yayınlanan bir raporda, nesnelerin interneti teknolojisinin geleceğine dair önemli mesajlar sunuluyor. Rapora göre 2025 yılına kadar 41,6 milyar cihazın yeni teknolojiyi destekleyecek. Bunun nedeni ise akıllı evler, akıllı araçlar ve endüstriyel gelişimlerin bu yönde ilerlemesi. Aynı raporda dikkat çeken bir diğer detay ise maliyetler. 2018’de 646 milyar Dolar olarak açıklanan rakamların 2022’de 1 trilyon doları aşması bekleniyor.

Kullanıma Göre Nesnelerin İnterneti Türleri & Farkları

Kullanıma göre nesnelerin interneti tüketiciler ve endüstriyel olarak ikiye ayrılmaktadır.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Nedir?

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) iş ortamında IoT teknolojisinin kullanımına verilen isimdir. Konsept tüketici IoT cihazları ile aynı olsa da endüstriyel amaç temel farktır. Endüstriyel alanda ölçüm yapmak ve optimize etmek için; sensörler, kablosuz ağlar, büyük veri, yapay zeka ve analitik kombinasyonlar etkindir. Yeni verilerle yeni analizler ve çalışmalar yapılabilmektedir. Nesnelerin internet bu anlamda endüstriyel çalışmalardaki verimliliği ve üretkenliği arttırmaktadır.

Tüketiciler İçin IoT Nedir?

Tüketici alanında ise evler, ofis araçları gibi daha küçük ölçekli ürünler dikkat çeker. Amazon Echo ya da Google Home gibi akıllı hoparlörler, ev güvenlik sistemleri, akıllı ısıtıcılar, akıllı ampuller ve pencere sistemleri tüketiciler için örnekler arasındadır. Bu alanın en büyük gelişmesi ise akıllı evlerdir. Aydınlatma, ısıtma, iletişim kurmak adına bir dizi yenilik akıllı evler ile insan yaşamına entegre edilmektedir. Tek başına yaşayan yaşlı kişiler dahi bu yeni teknoloji ile ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılarken, acil durumlarda da yardım talebinde bulunabilmektedir. İnsanlığa nesnelerin interneti ile sağlanan bu avantajlar, maliyet ve ekonomik yönden de caziptir. Zira kişilerin bir ev içerisindeki ısınma verilerini takip eden bir termostat, buna göre program hazırlayabilmektedir. Böylece daha ekonomik bir şekilde çalışma sistemi geliştirebilmektedir. Böylece kişilerin konforu ve rahatlığı sağlanacağı gibi ekonomik anlamda da kazanç elde etmesi sağlanmaktadır.

Örneklerle Nesnelerin İnterneti

Kavramın ve bu yeni teknolojinin anlaşılabilmesi adına örnekler yardımcı olacaktır. Bir mobil uygulama yardımı ile evindeki ampulü yakan kişi, nesnelerin internetinden yararlanmaktadır. Burada ampul nesnelerin internetini kullanan bir örnektir. Standart bir kullanımda açma ve kapama düğmesi ile çalışan ampul, yeni teknoloji ile uzaktan kontrol edilebilmektedir. Kişi fiziksek olarak aynı ortamda olmasa dahi bağlantının kurulabildiği her yerden telefonuyla ampulü açabilmektedir. İlgili özellik, akıllı evler olarak ortaya çıkan yeni fikrin de altyapısını sağlamaktadır.

Nesnelerin İnterneti ve Güvenlik

Tüm bu gelişim sürecinde nesnelerin interneti ile ilgili en önemli detay güvenliktir. Çoğu kişi için mahremiyet endişesi, ürünlere karşı katı bir tutumu ortaya çıkarmaktadır. Sensörler sürekli veri toplar. Ev içerisindeki konuşmalar, davranışlar ve sesler analiz edilebilmektedir. Ürünlere yönelik saldırılar sonucunda ise mahrem bilgiler ele geçirilebilmektedir. Üstelik yayınlanan pek çok rapor da bu durumu doğruluyor. Öyle ki araştırmacılar, kolay bir şekilde ele geçirilebilen 100 bin ev kamerası tespit etti. Bu kameralar ise insanlar için büyük bir risk. Zira yapılan görüşmelerin, insan yaşamlarının kayıt altına alınabilmesi, istenmeyecek pek çok sonuç da doğurabiliyor.

Sensör ve iletişimde ücretler düştükçe, IoT’ta daha fazla cihaz yer alacak. Çoğu şirket test sürecinde. iOT destekli cihaz sayısı arttıkça, yaşam alanları akıllı ürünlerle dolacak. Bu kaçınılmaz bir gerçek olduğu gibi güvenliği sağlanan ürünler, insan yaşamlarını daha kolay hale getirecek.