Nand Flash Nedir? Nand Flash Lideri Samsung

Nand flash nedir diye arıyorsanız doğru içeriktesiniz.

Samsung sektörde lider konumda. Samsung, hem işletmeler hem de son kullanıcılar için veri depolama alanında çığır açan teknoloji sunuyor.

Bazı okurlarımız, tek kullanımlık Mask Rom teknolojisini bile gördü. Diğer bazı okurlarımız, yavaş dosya aktarımlarına ve sınırlı boyutta veri depolamaya da şahitlik etti.

Büyük depolama bellekleri ve gelişen teknoloji ile çalışma, yaşama ve öğrenme şekillerimiz evrildi. Bu nedenle veri depolama ihtiyacımız gün geçtikçe artmaya başladı. Nand flash bellek üretmenin önemi ve gerekliliği de aslında buradan doğuyor.

Samsung, dünya pazarında 1 Gb Nand flash bellek üretimini 2002’de ürettiğinden beri sektörde liderliğe devam ediyor. Şirket, bu alandaki geliştirmeleri ve yenilikleri son derece önemsiyor.

Nand Flash Bellekten Önce Ne Vardı?

Şirket, 1984 yılında flash bellek pazarını sonsuza kadar elinde tutmak için küçük adımlar atmaya başladı. Dünya analog teknolojisinin hakimiyeti altındaydı ve bundan kurtulmaya pek niyetli değildi. WWW (World Wide Web) tanıtımından sadece birkaç yıl geçmişti.

Ancak Samsung o zamanlar 16kb EEPROM’u geliştirdi. Bunun sayesinde şu an dünya pazarına hükmediyor. Evet yalnızda 16kb depolamaya sahipti.

Mask Rom, o zamanlar için çok kullanışlıydı fakat dezavantajları vardı. Bellek silinemiyordu ve programlanamıyordu.

Nand Flash Bellekten SSD Teknolojisine Sıçrama Nasıl Oldu?

2000’lerin henüz başlarında, Samsung SSD geliştirdi. Bu da sabit disk sürücülerinin (HDD) yerini almaya başlayacağı anlamına geliyordu. SSD’ler HDD’lere göre daha güvenlidir. Çünkü manyetik alanlardan etkilenmezler. Aralarındaki farkı anlamak için şu örneği verebilirim. Taş plak ve MP3 karşılaştırmaya benziyor.

SSD teknolojisinin ticarileşmesi ile pazardaki kozlar tekrar dağıtılmaya başladı. SSD tabanlı bilgisayar üretimi ile depolamanın paradigması değişti. Nand flash bellekten sonra SSD yalnızca büyük sunucular ve kurumsal şirketlerde bulunmuyordu. Tüketicilerin kolaylıkla erişebileceği bir teknoloji haline geldi.

Nand flash bellek, dijital kameralar, MP3 çalarlar ve USB flash bellekler gibi cihazlara uygulandığından dolayı rakip şirketlerin tüm planlarını alt üst etti.

Flash Bellek ile Geleceğin Temeli Nasıl İnşa Edilir?

Depolama pazarının kısa sürede SSD’ye geçeceğini fark eden Samsung, son birkaç yıldır SSD yeniliklerine öncülük ediyor. 2013 Ağustos yılında Samsung, 3D Nand flash bellek teknolojisini geliştirdi.
3D Dikey Nand
3D Dikey Nand

V-Nand projesi, silindirik 3 boyutlu CTF ve dikey istifleme teknolojisi olarak adlandırıldı. Bu iyileştirme; yüksek hızı, güç tasarrufunu ve dayanıklılığı beraberinde getirdi.

SSD’ler, Nand flash ve her şeyin kusursuz çalışmasına olanak sağlayan aygıt yazılımına sahip bir denetleyici gibi çalışırlar. Nand flash nedir canlandıramadıysanız kısa bir örnek vereyim.

Pek çok kitabın bulunduğu karmaşık bir kütüphane hayal edin. Orada denetleyici ve her şeyi düzene sokan kütüphanecidir. Başka bir deyişle; bir Nand flash, veri toplama yoluyla SSD’nin kapasitesini arttırır. Denetler ve arabirim ile bellek arasındaki verilerin hareketini düzenler. Okuma ve yazma sırasını ayarlar ve sürücünün performansını iyileştirir.

Yüksek Performanslı SSD’ler ile Nand Flash İlişkisi Nedir?

Bugün, bilgisayar kullanımı evrensel bir duruma geldi. Oluşturulan veri miktarları gün geçtikçe artıyor ve bu da veri depolama ihtiyacımızı ortaya çıkartıyor.

Samsung’un ilk 32GB SSD donanımı piyasaya sürüldükten tam 12 yıl sonra 30TB kurumsal SSD depolama aygıtı piyasaya sürüldü. Ultra yüksek kapasiteli değil mi?

Taşınabilir bir SSD olan bu modelin adı T7 Touch’tır. Donanım, parmak izi okuyucusuna sahip olmakla birlikte kısmen beşinci nesil 512Gb V-Nand ve ultra hızlı bir NVMe denetleyici sayesinde hızlıdır.

T7 Touch
T7 Touch

Bu yüksek performanslı depolama aygıtları, yalnızca kurumsal firmalar ve büyük iş istasyonları için değil son kullanıcılar için de üretildi.

Örneğin; büyük boyutlu 4K videoları aktarma zamanını hayal edin. Bu Nand flash teknolojileri ile en aza indirgeniyor. Özellikle video içerik üreticileri için vazgeçilmez bir ürün olacağına şüphem yok.