Microsoft Teams Nedir? Nasıl Kullanılır?

İş dünyası her zaman yeni bir birlikte çalışma platformu arayışında olmuştur. Çoğu zaman en iyi platform tartışılmış ve kıyaslanmıştır. Microsoft Teams için chat tabanlı birlikte çalışma platformu tanımını yapabiliriz.

Daha öncelerde kullanmış olabileceğiniz Slash’e benziyor. Slash biraz daha IRC tabanlıydı. Hatta Slash, MS’yi öyle kıskandı ki gazetelere açıklama bile yapmıştı. “Çalıntı fikir” ve “kopya yazılım” ithamlarında bulunarak kendisini küçük düşürmüştü. Microsoft’un karşısında durmak kolay değildi elbette.

Microsoft Teams piyasaya çıkmadan önce iş dünyasının azımsanamayacak bir bölümü çeşitli seçeneklere yöneliyordu. Anlık iletişim veya video konferans için Skype, not tutmak için One Note veya dosya paylaşımı/döküman tarafında ise One Drive kullanıldığını görüyorduk. Buna ek olarak Zoom, Discord veya Hangouts kullanan işletmeleri de görmüştüm. Peki şimdi hepsinin bir araya toplandığını hayal edin…

Benzer türde ve aralarından tercih edebileceğiniz çok çeşitli seçenekler var. Ancak; Microsoft Teams bu konuda bir adım öne çıkıyor. Peki Microsoft Teams nasıl kullanılır?

Kurumlar, kobiler ve serbest çalışanlar için bu birlikte çalışma seçeneğini inceleyelim.

Microsoft Teams Özellikleri Nelerdir?

Microsoft teams ; dökümantasyon, online toplantılar ve iş iletişimleri için ve daha birçok yararlı özelliği barındıran kalıcı sohbet tabanlı bir platformdur.

Mükemmel bir ekip çalışmasına sahip olabilmenin anahtarı; yaratıcı kararlar vermek ve iletişim halinde kalabilmektir. Özellikle pandemi döneminde uzaktan çalışma oranı arttığı göz önünde bulundurulduğunda bu platform ön plana çıkmakta.

Microsoft Teams Nasıl Kullanılır?

Diğer yazılımlardan farklı kılan özellikleri;

  • Takım ve Kanallar – Kendi aranızda takım oluşturabilir ve chat olanağı bulunan bu takımlarda konuşabilirsiniz.
  • Kanallar ve ekipler içindeki görüşmeler – Tüm ekip üyeleri, global kanalda farklı konuşmaları görebilir ve bunlara ekleme yapabilirsiniz. Slack’ten farklı olarak diğer katılımcıları farklı bir konuşmaya davet etmek için @ mention özelliğini kullanabilirsiniz.
  • SharePoint’te belge saklama – Microsoft Teams kullanan her ekibin, SharePoint Online’da bir belge kitaplığı klasörü görevi gören sitesi olacaktır. Tüm yaptığınız görüşmelerde paylaşılan dosyalar bu dosyaya kaydediliyor. Hassas dökümanlar için özel izinler veya güvenlik seçenekleri tanımlayabiliyorsunuz.
  • Çevrimiçi görüntülü arama ve ekran paylaşımı – Online toplantılarda veya briefinglerde bu iki özellik hayat kurtaracak niteliktedir.
  • Online toplantılar – Bu özellik sayesinde, 10.000 kullanıcıya kadar çevrimiçi toplantı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğitim ve yıllık toplantılar gibi herkesin katılması gereken toplantılar için biçilmiş bir kaftan denebilir.
  • Sesli konferans – Ek lisans gerektirse de yüzlerce kişinin sesli konferansa katılabileceği bir özellik.

İşletmeler kesinlikle Microsoft Teams kullanmalıdır. Çünkü son derece kullanıcı dostudur ve uzak kullanıcılar arasında çalışma ortamını kolaylaştırır. MS Teams, Skype Business istemcisinin yerini alacak. Ancak tüm ek işlevler aynı kalacaktır. Siz de işletmenizdeki beraber çalışma ortamını geliştirmek istiyorsanız mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak yeni bir yazılıma geçmeden önce ekibinizi bu konuda bilgilendirmeli ve test etmelisiniz. Umuyorum ki Microsoft Teams nedir sorusunun yanıtlarını buldunuz.

Microsoft Teams Ücretli Mi?

Microsoft Teams, ücretsiz sürüm kullanma şansı da vermektedir. Kurumsal ve diğer seçenekler için lisans seçeneği vardır.