Laptop Şarj Olmuyor Çözümleri (2022 Güncel)

Şarj olmayan laptop, insanı çıldırtır.

Yeni bir batarya satın almak, yazılım ayarlamaları veya notebook servisine götürmek çözümlerden bazıları. Laptop şarj olmuyor ise aşağıdaki güncellemeleri yaparak bilgisayarın batarya performansını arttırabilirsiniz.

Hangi yöntemin vaktinizi ve naktinizi alacağını denemeden bilemezsiniz. Sanırım hiç kimse 100lerce lirayı servise bir hiç uğruna ödemek istemez. Dizüstü bilgisayarı şarj olmayan kullanıcılar için aşağıda gösterdiğim bazı ipuçları var. Denemeye değer!

Şarj problemleri, genellikle güç adaptörleri, sağlıklı çalışmayan prizler ve bozuk bataryalardan kaynaklanır. Donanım ile ilgili her şey yolundaysa, bilgisayarınızın güç ve pil yönetimi ayarlarını güncellemek işinize yarayabilir.

Laptop şarj olmuyor diyenler aşağıdaki çözüm önerilerini mutlaka uygulamalı.

Dizüstü Bilgisayarım Şarj Olmuyor Ne Yapabilirim?

Bazı kullanıcılar, sadece bu performans ayarlarını yaparak laptop şarj olmuyor sorunsalından kurtulabiliyor. Hızlıca windows güç seçeneklerini optimize edelim.

1. Başlat menüsünden, Denetim Masasından veya sağ alttaki araç çubuğundan (kullanılan sürüme göre değişir), “Güç Tasarrufu” ayarlarına girin.

laptop batarya ayarları

2. Yukarıdaki kırmızı butonla belirttiğim alana ilerlediğinizde bu ekranla karşılaşacaksınız. “Pil” simgesine tıklayın.

laptop güç seçenekleri

3. Buradaki değerleri kontrol etmelisiniz.

“Kritik Pil Eylemi” için “Fişe Takılı” seçeneğinde “Hiçbir Şey Yapma” seçeneği seçili olmalı.
“Düşük pil eylemi” altında, “Fişe takılı” için hiçbir şey yapma’yı da seçin .

Güç ayarlarını kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yine notebook şarj olmuyor diyorsanız diğer adımı deneyin.

4. Aygıt Yöneticisi alanını açın. “Piller” sekmesini genişletin. Burada gördüğünüz sürücülere sağ tıklayın ve “Güncelle” butonuna tıklayın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda güncellenen sürücü devreye girecektir.

laptop şarj olmuyor

Son olarak, piller bölümündeki “Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili” aygıtına sağ tıklayın ve “Kaldır” seçeneğine tıklayın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer yine prize takılı dolmuyor diyorsanız aşağıdaki performans ayarlarına göz atın.

Prize Takılı Dolmuyor Ne Yapabilirim?

Prize takılı dolmuyor diyorsanız bu çözüm önerileri size göre olabilir.

1. Kullandığınız notebook cihazı farklı bir prize takın. Eğer farklı bir prizde şarj oluyorsa sorun bilgisayarda veya şarj cihazında değildir. Güç adaptörü kısa bir süre yeşil yanıp sönerse prizde parazit olabilir. Adaptörü fişten çekin ve 1 dakika sonra tekrar deneyin. Alışılmışın dışında bir ısınma söz konusuysa adaptörü hemen prizden çıkartın.

2. Laptop şarj kablonuzu enine boyuna inceleyin. Deforme(yırtılma, ezilme veya aşınma) olduysa yeni bir kablo ile deneyin. Eğer USB-C şarj teknolojisini destekleyen bir cihaza sahipseniz (Huawei gibi), adaptörün doğru USB bağlantı noktasına takıldığından emin olun.

3. Bağlantı noktasındaki jakı kontrol edin. Doğru bir şekilde bağlandığında sallanmamalı ve düşmemelidir. Bağlantı sağlam görünmüyorsa, jakın içinde bir problem vardır. Ayrıca jakın içindeki problem yerine, anakartta da bir bükülme olabilir. Bu durumda servise gitmenizi öneririm.

4. Bilgisayarı kapatın, bataryayı çıkartın ve prize takın. Eğer bu durumda cihazınız stabil çalışıyorsa, yeni bir bataryaya ihtiyacınız var. Eğer kullandığınız modelin bataryası çıkartılamıyorsa kesinlikle servise götürmenizi öneriyorum.

Eğer prize takılı dolmuyor problemi çözülmediyse, mutlaka şarj olmayan bilgisayarınızı profesyonel bir servise götürün.