Laptop Klavye Temizleme Nasıl Yapılır?

Klavye tuşlarınız, mikropsuz ve yeni görünsün.

CBT Nuggets yaptığı araştırma sonucunda beni şok eden bir sonuca ulaşmış. Dizüstü bilgisayar klavyeleri, klozet kapaklarından 20.000 kat daha fazla bakteri taşıyabiliyormuş. Eğer klavye temizleme için araştırma yapıyorsanız, doğru içeriktesiniz.

İş, okul, sosyalleşme ve eğlence derken vaktimizin çoğu bilgisayar ve telefonlarda geçiyor. Kırıntılar ve tozlarla mücadele edip, ne kadar temizleseniz de bakterileri temizleyemiyorsunuz. Bu işlemler çok az vaktinizi alacak.

İşte laptop klavye temizleme için yapmanız gerekenler.

Laptop Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle adımları saymadan önce uyarmam gerek. Notebook klavyesi temizlerken son derece titiz ve dikkatli olmalısınız.

1. Bilgisayarı kapatın.

Klavye temizleme işlemine başlamadan önce bilgisayarı kapatın. Klavye içine nem girerse, bir şeyler ters gidebilir ve kısa devre riski oluşabilir. Bu nedenle fişi de çekmenizi öneriyorum. Son olarak, her ihtimale karşı bilgisayarınızı yedekleyin.

Bilgisayarı kapatmayan bir tanıdığım, patronuna random harflerle bir mesaj göndermiş ve bu durum umulmadık bir felakete yol açmıştı.

2. Kırıntıları temizleyin.

Klavyenizde barınan büyük kırıntıları, tozları ve diğer şeyleri temizlemek için bilgisayarı ters çevirin. Yerçekimine karşı koyamayan kalıntıların düşmelerine izin verin. Klavye temizleme işlemi sandığınızdan da basit.

Düşmeyen inatçı kalıntılar için laptop kasasının altına hafifçe vurun. Ayrıca tuşların arasına giren parçacıkları da bastırabilirsiniz. Eğer bu da işinize yaramıyorsa, elektrik süpürgesi veya klavye temizleme süpürgesi kullanabilirsiniz. En düşük güç ayarında kullanın. (Klavye tuşu sökmek istemezsiniz.) Küçük bir el süpürgesi varsa daha ideal bir yöntem olacaktır.

Alternatif olarak, basınçlı hava spreyi de kullanabilirsiniz. Ucuz bir üründür ve ev, ofis malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz. Havayı dairesel şekilde püskürtün. Böylece havanın ulaşmadığı köşeler kalmayacaktır. Hava spreyini sakın ters tutmayın ve doğrudan püskürtmeyin. Bu havanın düzensiz girişine neden olabilir ve klavyeye zarar verebilir.

Her iki yöntemi de denediniz ve klavye temizleme işlemi yetersiz mi kaldı? Öyleyse laptop klavye sökmeyi deneyin. Dizüstü bilgisayarınızın modeline göre sökme işlemi değişkenlik gösterir. Bazı modellerde, tuşları kırmadan çıkarmanız pek mümkün olmuyor. Bu durumlarda, bir profesyonelden yardım almalısınız. Ayrıca üretici firma talimatlarına da göz atabilirsiniz.

3. Dezenfekte edin ve temizleyin.

Laptop temizliği için en önemli aşama. Bakterileri ve lekeleri yok etmek için klavyenin yüzeyini temizleyin. İlk önce mikrofiber bir beze dezenfektan uygulayın ve silin. Klavyeyi mikrofiber bez ile temizlemenizi önerdim ancak yumuşak veya normal bir bez ile de silebilirsiniz. (Çamaşır suyu ile sakın klavye temizlemeyin)

Laptop klavye temizleme sırasında tuşların arasına sıvı temas etmesini istemezsiniz. Kesinlikle ıslak bir bez kullanmayın. Ayrıca klavye temizleme için özel spreyler ve sıvılar da satılıyor.

Sonra, tekrar nemli fakat suyu damlayan bir bez ile son temizliği yapın. Ve son olarak klavyeyi, başka bir bez ile kurulayın.

Not : Temizleme spreyi ve sıvısı edinmeyenler; izopropil uygulanmış pamukla da temizleyebilir. En azından diğer sıvılara nazaran alkol uçucudur.
Son olarak, alanı başka bir yumuşak bezle kurulayın. İşte gidiyorsun – hepsi temiz!

Su Dökülmüş Laptop Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavyeye su döküldü diyorsanız, hemen bilgisayarı kapatın ve klavyeyi sökün. Laptop klavye temizleme konusunda acele etmelisiniz. Dökülen sıvı, klavyenin içine sızarak donanıma zarar verebilir. Eğer klavyeniz kabloluysa, klavye kablosunu çıkartın. Değilse bilgisayarın güç kablosunu prizden çıkartın.

Sıvı ve bilgisayar tıpkı ateşle barut gibidir. İkisi bir arada durunca bir şeyler patlar. Cihaz tamamen kuruyana kadar sakın çalıştırmayın.

Klavyeyi lavabo veya bir havlunun üzerine getirip, ters çevirin. Bu işlem, sıvının donanımın derin noktalarına erişmesini engeller ve dışarı akmasına yardımcı olur. Klavyeden son damla su dökülene kadar bunu yapmaya devam edin.

Su dökülen klavyeyi, yumuşak bir bezle kurulayın.(Mikrofiber bez öneririm) İyice kurulayana kadar devam edin.

Sakın havlu veya peçete kullanmayın. Çünkü nemlendiği zaman sildiğiniz yerlerde küçük parçalar kalabilir. Bu nedenle ilerde sorun yaşayabilirsiniz. Elbette bu tarz acil durumlarda, en iyi bez seçimini yapamayabilirsiniz. En yakınınızdaki, en uygun bezi bulmaya çalışın. Üzerinizdeki t-shirtü bile çıkartıp kullanabilirsiniz.

Artık bekleme aşamasına geldik. En az 24 saat açık havada bekletip, kurumaya bırakın. Benim önerim ise en az 2 gün beklemesi.

Tüm bunlardan sonra, klavyeyi tekrar takın ve bilgisayarı çalıştırın. Klavye ile yazmayı deneyin ve tüm tuşların çalışıp çalışmadığından emin olun. Hemen test ederseniz, daha sonra klavyeye su döküldü tuşlar karıştı gibi sorunlar yaşamamış olursunuz.

Sizin de laptop klavye temizleme teknikleriniz varsa lütfen yorum yaparak paylaşın.