KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? (Güncel)

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) her sene olduğu gibi 2021 yılında da pek çok memur adayının ilgi odağı haline geliyor.

Uzun bir dönem boyunca sınav hazırlıklarını sürdüren adaylar başvurularını yapmak için de gün sayıyor. Ağustos ayında gerçekleştirilmesi planlanan sınavın başvurularının Mayıs ayının sonundan başlayarak Haziran ayının ikinci haftasına kadar sürdürülmesi bekleniyor. Bu dönemde başvuruda bulunamayarak geç dönem başvurusunda bulunacak kişilerden ise yüzde 50 artırımlı ücret alınması planlanıyor.

Bu dönemde KPSS başvurusu yapacak adayların başvuruları internet üzerinden gerçekleşebilecek. Sistem üzerinden T.C. kimlik numaralarını ve edindikleri öğrenci şifrelerini girdikten sonra başvuru isteğinde bulunabileceklerdir. Ardından talep edinilen belgelerin ve ücretin temini halinde ise sınava girmeye hak kazanacaklardır.

kpss-basvurusu

KPSS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuru sürecini yönlendirecek adaylar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çeşitli belgeleri temin etmek zorunda kalmayacaktır. Bunun yerine sistemde yer alan bilgileriyle başvuru formunu eksiksiz ve doğru dolduracak adaylar başvurusunu gerçekleştirebilecektir. Ancak korona önlemleri dolayısıyla ekstra tedbirin ele alındığı bu dönemde adaylar mutlaka HES kodlarını sisteme okutmalıdırlar. Bunun İçin Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden süresiz HES kodu isteğinde bulunabilir, ardından da AİS üzerinden kodu tanıtabilir. Başvuru işleminden önce temin edilmesi gereken HES kodlarının eksikliğinde başvurular da gerçekleşemeyecektir.

İnternet Üzerinden KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS sınavına başvuruda yapacak adayların geçtiğimiz senelerde ÖSYM birimlerine gidip başvuru talebinde bulunma zorunluluğu kaldırılarak internet üzerinden başvuru oluşturabilmeleri için fırsat yaratılmıştır.

Bunun için ÖSYM tarafından oluşturulan Aday İşlemleri Sistemi https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris sayfasına gitmelidir.

Sayfaya giren adaylar sahip oldukları T.C. kimlik numaralarını ve öğrenci şifreleriyle ya da e-devlet giriş yöntemiyle sistemde yer alan kendilerine ait oturumlara giriş yapmalıdırlar. Sistemde yer alan soldaki işlemler menüsünden “Başvuru Sürecindekiler” sekmesine tıklamalı ve eğer KPSS uygunluk esaslarını karşılıyorsa başvuru formunu doldurmaya başlamalıdır.

KPSS Başvurusu Nereye Yapılır?

2021 KPSS başvurusu  ÖSYM merkezleri aracılığıyla yapılacağı gibi internet üzerinden Aday İşlemleri Sistemine giriş yapılarak da yapılabilmektedir. 28 Mayıs – 14 Haziran arasında başvurusunu gerçekleştirebilen adayların yanı sıra geç başvurular 22 – 23 Haziran arasında da gerçekleştirilebilecektir.  Sistem üzerinden başvuru isteği oluşturan adaylar “Profilim” sekmesi üzerinden de HES kodunu tanıtmak zorunda olacaktır. Adayların çeşitli soruları içinse Aday Başvuru Kılavuzundan faydalanılabilecektir.

Başa dön tuşu