İllüstrasyon Nedir? En Çarpıcı İllüstrasyon Örnekleri

Bazı illüstrasyonlar görünür olduğu kadar da görünmezdir…

İllüstrasyon, Fransızca kökenlidir. Manevi veya entelektüel aydınlanma anlamına gelir. Peki illüstrasyonun tarih öncesine dayandığını biliyor muydunuz?

İllüstrasyon nedir hızlıca tanımına geçelim.

İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon; gazete,dergi,kitap veya internet medyasında kelimeleri açıklamak, süslemek, tasvir etmek veya yorumlamak için kullanılan görsel imgelerdir.

İllüstratör nedir? İllüstrasyon yapan kişiye illüstratör denir.

Burada genel ve yaygın kanı ise bir resmin çizilmesi gerektiğidir. Fakat resmin çizilmesine gerek yoktur.

Ansiklopedide görebileceğiniz bir fotoğraf da illüstrasyona örnektir. Çünkü ansiklopedide yazanları açıklayıcı bir görseldir.

Yani çizdiğiniz bir resim; bir konuyu açıklamıyorsa, tasvir etmiyorsa veya süslemiyorsa bu bir illüstrasyon değil, sanat eseridir.

İllüstrasyon ve sanat arasındaki nüans da budur. İllüstrasyon açıklamak için, sanat estetik içindir.

Başarılı bir illüstrasyon, yanında metin olmasa bile fikrini açıklamalıdır. Görsele bakanlar, duyguyu ve hikayeyi hissedebilmelidir. İllüstrasyon; görsel kültürümüze anlam ve değer katan bir etkiye sahip.

Emojiler, karton kahve bardakları ve kahvaltıda tükettiğiniz mısır gevreğindeki ambalaj hepsi birer illüstrasyon örneğinden yalnızca birkaçı.

Farkında mısınız? İllüstrasyon nedir diye sorduk ve yaşadığımız dünyaya yön verdiği cevabını aldık.

Artık illüstrasyona hakim olduğunuza göre, modern dünyadaki illüstrasyonun başlangıcına geçebiliriz. İşte Altın Çağ!

Altın Çağında İllüstrasyon Nedir?

Çok kısa illüstrasyon tarihinden bahsetmemiz gerek.

Tarih öncesi dönemlere dayanan resimler, bilimsel amaçlı yapılmamış olsa da günümüzde bize ışık tutan ve bilime katkısı olan eserlerdir. Bu resimlere bilimsel illüstrasyon da denmektedir.

Bilimsel olarak ilk kullanımı, tıp alanında olmuştur. Tedavi amaçlı kullanılan bitkileri resmederek gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır.

İlerleyen yıllarda, matbaanın keşfiyle birlikte basılı yayınlar büyük kapasitede çoğaltıldı ve dağıtıldı.

Fakat illüstrasyonda Altın Çağı’nın gelmesi asırlar sürdü. Peki buna sebep olan neydi?

Evet, matbaa ile pek çok kez çoğaltıldı, dağıtıldı. Ancak bu pahalı bir yöntemdi. Beklenen yüzyıl geldi ve 19. yüzyılın sonunda her şey değişmeye başladı.

Baskı için gerekli materyal maliyetleri ucuzladı. Kıtalar arası ulaşım için kurulan demiryolları, bu materyallerin hızla yayılmasına aracılık etti.

Tam bu noktada bir parantez açmamız gerekiyor.

Peki 1800’lerden önce icat edilmiş fotoğrafçılık neden dergi ve kitaplarda kendine yer bulamıyordu? Çünkü bu o dönem için henüz mümkün değildi. Bu sayede illüstratörlere yoğun bir ilgi vardı.

Altın Çağ denilme sebebi de o dönem popüler illüstratörlerin şimdiki Hollywood yıldızlarından bir farkı olmamasıydı.

Creative dünyasına aşina olanlar bilir, bu sektörde her şey her an değişebilir.

Tıpkı 1930’larda fotoğraf reprodüksiyonu (renkli fotoğrafçılık), dergi ve kitaplara girmeye başlayana kadar. Adeta illüstratörlerin pabucu dama atılmıştı.

Neyse ki artık internet medyası var ve illüstrasyonun sınırları yalnızca hayal gücü ile sınırlandırılabilir!

Reklam İllüstrasyonu Nedir?

Reklam illüstrasyonu, reklam ve tanıtım malzemelerinde kullanılır. Herhangi bir kelime veya metine ihtiyaç yoktur. Temel amaç; reklamı tüketen kişilerin dikkatini çekmek ve akılda kalıcılığı arttırmaktır.

Konsept Sanatı Nedir?

Konsept sanatı, filmlerde, oyunlarda, çizgi romanlarda veya diğer medyalarda işin havasını en iyi yansıtan görüntüsünü bulmak için kullanılır. Konsept sanatını, bir prototip gibi düşünebilirsiniz. Birkaç yineleme ile oluşturulur.

Temel amaç ise mükemmel görüntü değil, uygun görüntüyü aralarından seçmektir. Sanat yönetmeni, son taslakları inceler ve kullanır. Konsept sanatı, genellikle karakter, kostüm veya objeler için yapılır.

Moda İllüstrasyonu Nedir?

Moda illüstrasyonu, bir kıyafeti üretiminden önce görselleştirmek için kullanılır. Moda tasarımcıları bunu çok sık kullanırlar. Elbise dikilmeden önce mutlaka çizilmelidir.

Ayrıca bazı moda evleri, ürünlerini tanıtmak ve özel bir tarzda göstermek amacı ile moda ressamlarının çalışmalarını kullanır veya onlardan profesyonel destek alır.

İnfografik Nedir?

Minumum metin ile konuyu bize en iyi şekilde aktarmaya çalışan resim veya diyagramlara infografik denir.

İnfografikler, grafik tasarım ve iletişim ile ilgilidir. Ancak illüstrasyonuda burada hariç tutmamak gerekmektedir. İyi bir infografik, büyük miktarda bir verinin anlaşılmasına olanak sağlayabilir.

Ambalaj İllüstrasyonu Nedir?

Reklam illüstrasyonunda olduğu gibi şirketler, ürünlerini satmak için ambalaj illüstrasyonu kullanır.

Temel amaç; göz alıcı olmak, akılda kalmak ve dikkat çekmektir. Fakat marka konumu için ambalaj illüstrasyonun bir diğer önemi ise marka algısıdır. Markayı tanımlarken, en büyük yardımcı faktörlerden biri de ambalaj tasarımıdır.

Başarılı ambalaj illüstrasyonları, kullanıcı ambalaja dokunmadan, kullanıcıda özel bir dokunuş hissi bırakabiliyor.

Grafik Tasarım ve İllüstrasyon Arasındaki Fark

Grafik tasarımcılar, genellikle hazır materyaller ile çalışır ve müşterinin gerek duyduğu uygun kompozisyonu oluşturur.

İyi bir illüstratör, elbette müşterisinin veya hedef kitlesinin gereksinimlerini düşünmelidir. Fakat resme odaklanmalıdır.

Profesyonel İllüstratör Nasıl Olunur?

Burada kesin bir kanı yoktur. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alan ve kullandığınız teknoloji belirleyici bir faktördür. En yaygın ve hatalı kanı çizim yapabilme yeteneği olması gerektiğidir. Ama mesele çizim yapabilmek değil!

Çünkü çizimle ilgili olmayan illüstrasyon teknikleri de var. İyi bir kompozisyon için iyi bir pratiğe ihtiyacınız olacak. Perspektif ve renk bilgisi ise en önemli silahlarınız olacak.

Eğitim alabileceğiniz pek çok çevrimiçi illüstratör dersleri ve kursları bulunuyor.

Aynı zamanda illüstrasyon freelancer dünyasına adım atabilirsiniz. İllüstrasyon çizimi hizmeti vermeye başlayabilirsiniz.

Dijital ve offline pazarlamanın temelleri hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririm. Müşteri ile çalışma yeteneğiniz ve anlayabilme yeteneğiniz size yardımcı olacak konulardan bazıları.

Sonuç

İllüstrasyon, hem creative hem de müşteri tarafında çalışma gerektiren bazen tuhaf bazen yorucu bir alandır. Ancak çalışmalarınızı bir mağazada, fuarda veya dergide gördüğünüzde aldığınız haz bambaşka bir tutkuya dönüşecek.

Bu zor ve eğlenceli sektöre girmeye karar verdiyseniz, şimdiden size başarılar dileriz.

Başa dön tuşu