Hakkımızda

Bencil, herkesten önce kendi çıkarını ve yararını düşünen kişilerdir. İnsanlar, genelde bencil yaratıklar olarak görülürler. Thomas Hobbes; insanların bireysel çıkarlarının, eylemlerinin en esas motivasyonu olduğu görüşü savunuyor. Doğası gereği bencil, bir diğer deyişle ise egoisttir. 2021 yılında kurulan Bencil.Org ise okurlarını, bilgisinde bencil bireyler olarak görmekte ve her bireyin kendi çıkarları doğrultusunda ihtiyaç duyduğu bilgiyi onlara sunmayı amaç edinmiştir.

Okurlarının bencilliğine özen gösterdiği kadar kendi içinde de benmerkezcidir. Abraham Lincoln ve Domuzlar adında bir öyküde şöyle bahseder: Her iyi ve kötü davranış, ardında bencilliği barındırır. Edward Dickinson Baker ile yaptıkları sohbet esnasında dile gelen bu konuda Baker, Lincoln ile aynı fikirde değildir. Seyahat ettikleri sırada yaptıkları bu sohbet sırasında geçtikleri bölgede bataklığın içine sıkışmış domuz yavrularını ve onları kurtarmaya çalışan annelerini görürler. Lincoln arabayı durdurur ve domuzları kurtarır. Baker, yaptığı bu davranış karşısında kendinden beklenen soruyu sorar; “Bencillik burada nerede?”

Lincoln ise “Eğer o domuzları orada bıraksaydım, tüm gün vicdanen huzurlu olamazdım. Bunu tamamen gönül rahatlığım, yani kendi çıkarım için yaptım. Anlamadın mı?” der.

Umarız bu kısa hikaye, Bencil.Org’u tanıyabilmeniz için size faydalı olabilir. Çünkü biz de her zaman domuzları kurtarmak için arabayı durduracağız…

Başa dön tuşu