Off-Topic

Güneş Koruyucu Krem Mi Losyon Mu?

Yaz aylarının gelmesi ile güneş koruyucu krem mi losyon mu sorusu çok sık soruluyor. Burada en detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Temelde güneşe karşı kapsamlı bir koruma sağlamayı amaçlayan güneş kremi ve losyon formülleri bu açıdan kullanıcılarını memnun etmeyi başarsa da, kullanım alanları ve farklılıkları konusunda bazı zamanlarda kafa karıştırıcı olabiliyorlar. Eğer siz de bu konuya açıklık getirmek istiyor ve bilinçli bir tercihte bulunmak istiyorsanız, bu yazımız sayesinde en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Öncelikle losyon formları nemlendiricilerden de bilindiği gibi daha hafif ve yakışkan bir yapıya sahiptir. Genelde çeşitli vitamin desteklerinden de faydalanılan losyon formlarında su bazlı yapılar da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde güneş losyonlarının vücudun geniş bölgelerinde kullanımı uygundur. Krem formları ise daha yoğun bir formüle sahiptir. Yayılımı zordur ancak çoğu zaman güçlü bir koruma sunar. Bu yönüyle özellikle yüz boyun gibi derinin ince bölgelerinde tercih edilir. Daha çok yağ bazlı yapıları sebebiyle yoğun bir nemlendirme etkisi de yaratmaktadır. Bu sebeple eğer hassas bir cilde sahip değilse ve günlük olmak üzere düzenli bir kullanım için güneş koruyucu tercih edecekseniz losyonlar sizin için iyi bir tercih olabilir.

Güneş Losyonu ve Güneş Sütü Arasındaki Fark Nedir?

Krem ve losyon arasındaki anlaşılmayan ilişkinin bir benzeri güneş sütleri için de geçerli olmaktadır. İnsan vücudu için neredeyse hayati bir öneme sahip olan güneş koruyucuları, çeşitli ihtiyaç ve cilt tiplerine göre özelleşmiştir. Güneş sütleri ise bunlardan biri olmakla beraber nispeten daha kolay bir kullanıma sahiptir. Akışkan tavrı ile hem yaz hem de kış ayları için tercih edilebilir. İçeriğinde bulunan yüksek koruma faktörünün yanı sıra ise nemlendirici yapısı ile cilt kurumalarının önüne geçer ve böylece çift etkili bir koruma sağlar. Güneş sütü formüllerini güneşe çıkmadan önce kullanarak koruma sağlayabileceğiniz gibi güneşlenme sonrasında da tekrarlayarak güneşin zararlı etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Güneş Koruyucu Losyon Yüze Sürülür Mü?

Güneş koruyucu losyon formülleri genelde yüz dışındaki vücut bölgelerine uygulanmak üzere geliştiriliyor olsa da, bazı losyon formülleri özellikle yağlı ciltler için tercih edebilmektedir. Çünkü yağlı ciltlere uygulanan ekstra yağ bazlı güneş kremleri ciltteki dengenin bozulmasına yol açarak istenmeyen sebum üretimine sebep olabiliyor. Bunun yerine yağlı ciltlere su bazlı güneş losyonları öneriliyor. Kuru ve hassas ciltler içinse güneş kremlerinin etkili formülleri önerilerek kapsamlı bir koruma tavsiye ediliyor.
Başa dön tuşu