NEDİR

Geçmişten Günümüze İletişim Araçları Nedir?

Her şeyin geçmişi tarihte yatar…

Yakın dönemde yaşanan olaylar bile tarihte izini bırakıyor. İnsanlığın var oluşundan bu yana iletişimin olduğunu hayal edersek, iletişim tarihini düşünmek için tarihin tozlu sayfalarına ışık tutmak gerekiyor.

İletişim; her zaman insanların kendilerini ifade edebilmesi ve etkileşimde bulunmasında etkin olmuştur.

Tarih Boyunca Kullanılan İletişim Araçları

Tarih boyunca kullanılan iletişim araçları kapsamlıdır. Temel araçları, gelişmeleri ve yenilikleri anlatarak ışık tutmaya çalışıyor olacağız.

İletişimin geçmişten günümüze kadar kullanılan araçlarına ait bu kısa rehberde belirli zaman dilimlerine yer veriyor olacağız.

Antik Çağda İletişim

Antik dönemlerde yaşayan insanlar, iletişim konusunda tutarlı olmaya zorlandı. Milattan önce 500.000 civarlarında konuşma ortaya çıktığında, iletişim değişti. Fakat iletişim yine de mükemmel değildi. Çeşitli yardımlara ihtiyacı vardı.

Antik çağda iletişim, resimler ve semboller ile tasvir ediliyordu. Mağara resimlerinin varyasyonları Piktogram dönüştükçe eski insanlar için iletişim daha karmaşık hale geldi. Sonrasında iletişim kavramını ilerletmek için İdeogram oluşturulmuş ve kullanılmıştır.

Antik çağlardaki insanların zeki olmadığı ve vahşi olduğu düşünülür fakat doğrusu bunun tam tersidir. Basit insan ve hayvan çizimleri ile başlayan bu iletişim dönemi, fikirleri tek bir sembol ile ifade edebilen görsel iletişime yerini bıraktı. Bu geçiş dönemi, ilerleyen ve gelişen iletişimin sadece başlangıcıydı…

Antik çağlardaki insanlar genellikle vahşi ve akılsız olarak tasvir edilebilir, ancak bunun tersi doğrudur. Bu dönemde oluşturulan iletişim, basit insan ve hayvan çizimlerinden, tüm fikirleri tek bir sembolle ifade edebilen görsel iletişime geçti . Beyin güçleri, bugün kullandığımız kanallara dönüşen her türlü iletişimin orijinal kullanımını besledi.

Eski zamanlarda iletişim pek çok ilerleme kaydederken, bu sadece başlangıçtı.

15. ve 16. Yüzyıl İletişim Araçları

İletişim tarihi, antik çağdan 15. yüzyıla kadar pek çok gelişmeleri barındırıyor. Ancak tüm bu gelişmelere tek tek ışık tutuyor olsaydık bu kısım fazlası ile uzardı. 15. yüzyıldan önceki iletişim araçları; sözlü iletişim ve sınırlı oranda yazılı iletişimi içeriyordu. İnsanlar birbirleri ile konuşarak iletişim kurdular ve bazı gruplar el yazıları ile notlar aldılar.

Tüm bunlar matbaanın icat edilmesi ile bambaşka bir hal aldı. Çin’de Bi Sheng ve Wang Chen hanedanları, 1300’lü yıllarda matbaayı icat ederek, elle yazma ihtiyacını ortadan kaldırdı. Bu dönemden yaklaşık 150 yıl sonra Almanya’da Johannes Gutenberg, basılı materyalleri toplu olarak üretebilen matbaanın modernize edilmiş bir versiyonunu yaptı.

Matbaa Devrimi, Gutenberg’in icadı ile başlamış oldu. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde bu matbaa makineleri bulunuyordu. Çoklu basımlar için kullanıldı. Yazılı ve basılı materyaller bundan sonra trend oldu. Bu materyalleri yaratmak, çoğaltmak ve dağıtmak daha fazla gelecek yeniliğe yol açtı.

Matbaanın icadı, büyük kapasiteli materyal üretimine destek olmuş olsa da en büyük faydası insanlar arasındaki bilgi akışını desteklemesiydi.

17. Yüzyıl İletişim Araçları

Yazılı iletişimin moda olmasıyla Matbaa Devrimi 17. yüzyıla kadar sıçradı. Bilim insanları keşiflerini yayınlıyor ve yazarlar romanlarını yazmaya devam ediyorlardı. Tüm bunlar olurken dünyada gerçekleşen pek çok olay vardı.

Kıtlık ve savaş, 17. yüzyıl insanlarının klasik endişeleri haline geldi. 1690 yılında gazete icat edildi. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, insanlara bilgi ulaştırmak için yerel ve uluslararası haberlerin bulunduğu bir gazete çıkarmayı alışkanlık haline getirdi.

18. Yüzyıl İletişim Araçları

18. yüzyılda, kamular tarafından posta sistemleri kuruldu. Mektuplar bu şekilde gönderiliyordu fakat bu sistem kusurlu ve verimsizdi. Teslimatlar aylar sürebiliyor ve posta hedefine ulaştığında bile halka açık bir yerde bırakılıyordu.

19. Yüzyıl İletişim Araçları

19. yüzyıl yaklaşırken, iletişim dünyasını geliştirmeye çalışan zeki beyinler büyük bir adım attı. Elektrik, Telekomünikasyon,içeren iletişim kanallarına dahil edildi.

Bu icatlardan ilki 1831 yılında Joseph Hengry tarafından yapıldı. İcat edilen bu telgraf türü, mesajlaşmaların uzun mesafelerde gerçekleşmesine olanak sağlıyordu. Özellikle işletmeler ve kurumlar için iletişimin verimliliği büyük ölçüde artmış oldu.

1876 yılında Graham Bell telefonu icat ettiğinde bile elektrikli telgraf popülaritesini koruyordu. Telefonlar iki kişinin sözlü olarak iletişim kurmasına izin vermeye başlamıştı.

20. Yüzyıl İletişim Araçları

20. yüzyıl iletişim dünyası için hareketli ve yoğun bir dönemdi. 1900’lerin başında radyo ve televizyon çok büyük bilgi kaynağı olmuştu. Sadece müzik dinlemek ve eğlence için değil aynı zamanda vatandaşlara haber ve hava durumunu da sunuyorlardı.

1981 yılında telefon mobil hale geldi. Ancak mobil terimi burada tam olarak karşılanmıyor. Çünkü cep telefonlarının ilk modelleri insanların üzerlerinde taşıması için tasarlanmamıştı. Yaygın olarak otomobillerde ve trenlerde bulunuyordu.

1990’larda cep telefonları, insanların üzerlerinde taşıyabileceği gerçek bir cep telefonu olmaya başladı. Telefon şirketleri, özel kampanya ve cazip avantajlar ile sektördeki satışları arttırmaya başladı. Sözlü iletişimi desteklemiş olsa da bugün SMS olarak kullandığımız yazılı iletişime yeni bir boyut taşımış oldu.

Telefon endüstrisindeki bu gelişmeler yalnızca başlangıçtı. Pek çok insan iletişimin son geldiği nokta olarak görüyordu. Fakat şu iki şey hem yaşadığımız dünyayı hem de iletişim dünyasını bambaşka bir hale getirdi. Bilgisayar ve internet…

Bilgisayarlar, 20. yüzyılın başlarına doğru icat edildi. 1965 yılında online yazılı iletişim şekli, e-postaya dönüştü.

Kullanıcılar için daha cazip hale getirildi ve dosya, fotoğraf paylaşımına izin verildi. Daha sonralarda, 1970’lerde kişisel bilgisayarların tanıtılmasından sonra bilgisayar sistemleri evler için bir iletişim aracı haline gelmişti. Bilgisayar ve internetin birleşimi ile iletişim hızlı, kolay ve kullanışlı bir hale geldi.

21. Yüzyıl İletişim Araçları

Gelelim iletişimin en gelişmiş ve büyük haline. Günümüzdeki iletişim teknolojisini düşünürken Bilgi Çağı olduğumuzu hatırlamamız gerekli. Basit tanımından bahsetmek gerekirse; her şey dijital ve bilgi hiç bu kadar güçlü olmamıştı. İnsanlar bilgiye açtır. Bunu elde etmenin en iyi yolu ise iletişim araçlarıdır.

Video konferans yazılımı, iletişim teknolojisinin geldiği mükemmel noktalardan biridir. Uzun mesafelerden iletişim kuran insanlar ve işletmeler için büyük bir gelişmeydi.

İletişim demişken sosyal medyaların da bir iletişim teknolojisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Belki de 21. yüzyılın en büyük gelişmelerinden biri sosyal medyalar oldu. İnsanların bağlantı kurabileceği ve fikirlerini paylaşabileceği bir çevrimiçi ağ olmayı kısa sürede başardı. Bu teknolojinin kısa bir süre içinde endüstriden kullanıcıya ulaşması ise ayrıca bir başarı örneğidir.

2003 yılında cep telefonlarına internet özelliği eklenmeye başladı. Akıllı telefonlar ise bu dönemden 5 yıl sonra piyasaya çıkmaya başladı.

Hayatta olmak ve bu dünyada yaşamak için ne güzel bir zaman!

Başa dön tuşu