Film/Dizi/Anime

En İyi Anime Filmler & Diziler ve Önerileri 2021

Anime filmler, Japon çizim tekniklerinden olan manganın kullanıldığı yetişkin kesime hitap eden Japon animasyonlarıdır.

Pek çok farklı konunun işlenebildiği anime filmler, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından sevilerek izlenmektedir.

Zevkler ve renkler tartışılmaz klişesi gibi burada da en iyileri konuşmak göreceli. Fakat en iyi anime filmler ve en iyi anime diziler denilince aklımıza ilk gelen, bize duyguyu en iyi vermiş listeyi yapmaya çabaladık.

Bencil.org’un sizler için seçtiği ve izlenmesi gereken en iyi anime filmler listesi başlıyor! Ayrıca diğer yazılarımızda One Punch Man, Black Clover ve Shingeki no Kyojin animelerinden bahsetmiştik.

1. Koe No Katach

Koe No Katach
Koe No Katach

Okul hayatında geçen bu anime filmde, sağır bir kız ve arkadaş edinmekte güçlük çeken bir erkeğin okuldaki hikâyesi işlenmektedir. 2016 yılında gösterime giren bu anime, 8,2 IMDb puanına sahiptir.

2. Hauru No Ugoku Shiro

Hauru No Ugoku Shiro

Kötü bir karakterin yaptığı büyü sonucunda bir genç kızın 90 yaşındaki haline geldiği bu anime filmde, büyüyü bozmaya ve eski haline dönmeye çalışan Sophie’nin hikâyesi anlatılmaktadır. 2004 yılında yayınlanan Hauru No Ugoku Shiro 8,2 IMDb puanına sahiptir.

3. Neko No Ongaeshi

Neko No Ongaeshi
Neko No Ongaeshi

Türkçeye “Sevimli Kedi” olarak çevrilen bu anime filmde, bir kedinin hayatını kurtaran Haru’nun başına gelen ilginç olaylar anlatılmaktadır. Haru’nun hayatını kurtardığı kedi, Haru’ya teşekkür etmiştir.7,3 IMDb puanı alan bu anime, 2002 yılında yayınlanmıştır.

4. Momo E No Tegami

Momo E No Tegami

Momo E No Tegami, babasıyla yaşayan Momo’nun hikâyesini ele almaktadır. Babası öldükten sonra annesinin yanında yaşamak zorunda kalan Momo’nun başına garip olaylar gelmekte ancak bu duruma annesi inanmamaktadır. 7,3 IMDb puanı alan bu film, 2011 yılında gösterime girmiştir.

5. Toki O Kakeru Shôjo

Toki O Kakeru Shôjo
Toki O Kakeru Shôjo

Toki O Kakeru Shôjo, “Zamanda Sıçrayan Kız” şeklinde çevrilmektedir. Geçmiş ve geleceğe gidebilen bir kızın öyküsünü ele alan bu anime filmde, ilk başlarda zamanda yolculuk yapmaya çalışan gencin daha sonrasında dünyayı etkileyecek değişiklikler yaptığı görülmektedir. 7,8 IMDb puanı alan bu filmi 2006 yılında yayınlanmıştır.

6. Majo No Takkyûbin

Majo No Takkyûbin
Majo No Takkyûbin

Nostaljik bir anime olan Majo No Takkyûbin, küçük bir cadının eğitim alabilmesi için kendine uygun bir şehir arama hikâyesini anlatmaktadır. Eski Japon çizim teknikleri ile oluşturulmuş bu anime film 1989 yılında yapılmıştır. Majo No Takkyûbin anime filminin IMDb puanı ise 7,9 olmaktadır.

7. Omohide Poro Poro

Omohide Poro Poro
Omohide Poro Poro

Omohide Poro Poro, olağan üstü durumların anlatılmadığı bir anime filmdir. Yoğun tempoda çalışan bir genç kadının her izin gününde kırsal kesimlere gitmesi konu alınmaktadır. 7,7 IMDb puanlı bu film 1991 yılı yapımıdır.

En İyi Anime Film & Dizi Önerileri

Anime filmler, sadece Japonya’da değil tüm dünyada beğeniyle izlenmektedir. Anime filmlerde kullanılan üstün bir çizim tekniği olan manganın kullanılması, Japon kültürüne ilgi duyan insanları cezbetmektedir.

Anime filmler, genellikle yetişkinlere hitap etmektedir. Zira anime filmlerde yalnızca macera değil aşk ve cinsellik konuları da içerebilmektedir.

En iyi anime film önerileri her kesimden insana hitap edebilmesi için oluşturulmuştur.

Aşağıdaki başlıklara göz atarak filmlerin isimlerini, konularını ve IMDb puanlarını öğrenebilirsiniz.

1. Ateşböceklerinin Mezarı

Ateşböceklerinin Mezarı
Ateşböceklerinin Mezarı

Ateşböceklerinin mezarı, 2. Dünya Savaşı sırasında ailesini kaybeden iki çocuğun öyküsünü ele almaktadır. Savaş ve dram konularının işlendiği bu filmde, hayatta kalma mücadelesi veren iki öksüz kardeşin yaşadıkları gözler önüne serilmektedir. Bu film, 2 farklı ödül almıştır. IMDb puanı ise 8,5 olmaktadır.

2. Yürüyen Şato

Yürüyen Şato
Yürüyen Şato

Yürüyen Şato, genç ve güzel bir kızın kötü kalpli bir cadı tarafından yaşlandırılmasını konu almaktadır. Aniden 90 yaşındaki haline gelen genç, bu durumdan kurtulabilmenin yollarını aramaktadır. Senaryo ödülü alan bu anime filmin IMDb puanı 8,2’dir.

3. Marnie Ordayken

Marnie Ordayken
Marnie Ordayken

En sevilen anime filmler arasında yer alan Marnie Ordayken, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle şehir hayatını bırakıp köydeki teyzesinin yanına yerleşen Anna ve köydeki derenin karşısındaki malikânede yaşayan Marnie’nin tanışma hikayesi anlatılmaktadır. Animasyon dalında en iyi Oscar ödülünü alan bu yapımın IMDb puanı 7,7’dir.

4. Kayıp Seslerin Peşinde

Kayıp Seslerin Peşinde
Kayıp Seslerin Peşinde

Babasının ölümünden sonra annesi ile yalnız yaşamaya başlayan bir kız, her gün babasının radyosuyla müzik dinlemek için dağa çıkmaktadır. Ancak bir gün bu dağda bir yaratıkla karşılaşır ve macera başlar. Bu filmin IMDb puanı ise 7,2’dir.

5. Aşırıcılar

Aşırıcılar
Aşırıcılar

Aşırıcılar, 10 cm boyundaki küçük insanların yaşamını ele almaktadır. 12 yaşında normal bir çocuğun minik insanları keşfetmesiyle olay örgüsü başlamaktadır. Japon Akademi Ödülü’ne layık görülen bu yapım 7,6 IMDb puanı almıştır.

6. Komşum Totoro

Komşum Totoro
Komşum Totoro

Komşum Totoro, iki küçük kız kardeşin annelerini ziyaret edebilmek için köye giderken kaybolması ve fantastik yaratıklar ile karşılaşmasını konu almaktadır. En İyi Film Ödülü’nü alan Komşum Totoro, 8,2 IMDb puanı almıştır.

En iyi anime filmler ve önerileri listemizi genişletmek isterseniz bize yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Başa dön tuşu