OtomobilTEKNOLOJİ

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, projeyi hayata geçirme konusunda çok ilerlediğini açıkladı.

Volkswagen, geçtiğimiz yılın sonlarında bu projesini kamuoyuna ilk kez duyurmuştu. Elektrikli araç şarj istasyonu olarak çalışan robotun bir prototip modelini yaptığını ve bu test ürününü geliştirmeye devam edeceğini açıkladı.. Peki nedir bu elektrikli araç şarj istasyonu? Söylemesi bile yorucu ancak muazzam bir teknoloji. İşte video…

 

Robotun bu şık tasarımı açıkcası beni çok şaşırttı. Bir çoğunuz bilirsiniz, Volkswagen denince tok kapı sesi çıkartan bir robot beklemiştik. Kapalı otoparkta elektrikli otomobilinizi park ettiğinizde, robota deponuzun dolumu için komut verebileceksiniz. Robot, öncelikle aracınıza yaklaşarak kenetlenecek ve ardından aracınızı şarj etmeye başlıyacak. Aracınızın şarjı dolduğunda veya siz geri geldiğinizde robot pili toplayacak ve dolum işlemini durduracak.

Bu kulağa çılgınca bir fikir gibi gelebilir. Ancak Volkswagen’in açıklamasında bize söylemediği ve bu robotun bazı sorunları var. İlk ve en büyük sorunu elektrikli araç şarj istasyonu kullanabilmek için aracınızın bir tür genel ağa bağlı olması gerekliliği. Bu konuda bazı uzmanlar beni yine korkutmayı başardı. Yapay zeka kullanacak olan bu robotun ve aracınızın bağlı olduğu genel bir network ağı olacağını söylemiştik. Öyleyse neden hacklenemesin ki? Ancak hem geliştirme aşamasında hem de geleceği yönelik teknolojik kehanet ortaya atacak değilim.

Volkswagen’in Elektrikli İstasyonu Hazır Mı?

Ayrıca, tanıtılan bu modele “prototip” demek, Volkswagen’in hali hazırda çalışan bir versiyona sahip olduğunu gösterir. Şimdilik gösterişli reklamlar ile bizim ağzımıza sadece biraz bal çaldı. Otomatik şarj etme fikri, Volkswagen’in son yıllarda uğraştığı bir teknoloji ve ne yazık ki bu konuda kamuoyuna projelerini bildiren bir başka şirket yok.

Belki hatırlarsınız, 2008 yılında başlayan ve 2015 yılında sonlanan bir skandal vardı. ABD’de, dev otomobil şirketi Volkswagen’in emisyon ihlali sonucunda Dieselgate skandalı ortaya çıkmıştı. Volkswagen, Dieselgate skandalından sonra bana göre kefaret ödemek için Amerika  ve Batı Avrupa’da büyük yatırımlar ile hızlı şarj istasyonları kurmaya başladı. Şimdilik birçok elektrikli araç sahibi, otomobilini garajında şarj etmeye devam edecek ancak yine de bu fikri duymak onları biraz heyecanlandırmayı başardı.

Elektrikli araç şarj istasyonu, iyi çalışsa bile muhtemelen nihai hedefe giden yollardan biri olacak gibi görünüyor. Çünkü yerel elektrik hattı bu kadar fazla enerjiyi başka yolla dağıtamaz. Bana göre bu teknoloji, üstüne koyarak daha iyi bir hale evrilecek gibi görünüyor.

Ayrıca bir çok elektrikli araç sahibinin sorduğu o soruya gelelim. Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonları nerede olur? Bu konuda da henüz hiçbir gelişme bulunmuyor.

Volkswagen, 2021 yılının başlarında daha geniş kapsamlı bir lansman planladığını belirledi. Ancak yine de bu robotlar dans etmedikçe benim gönlümü çalmayı başaramayacak gibi :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir