Dyatlov Geçidi Vakası : 62 Yıllık Esrarengiz Olay

1959 yılında Rusya’da bulunan dokuz kayakçının esrarengiz bir şekilde ölümünü temel alan Dyatlov Geçidi Vakası filmi 2013 yılında yayınlanan gerçek olaylar bütününü çeşitli senaryolarla değiştirerek izleyicisine korku türünde sunulmuştur.

İzleyicileri tarafından oldukça farklı bir deneyim ve seyir keyfi sunduğu iddia edilen bu filmde aksiyon ve gerilim ögelerinden sıkça faydalanılmıştır. Merak uyandıran bu filmi tadına vararak izlemek içinse tabi ki bir ön araştırma yapmak gerekmektedir.

Bu kapsamda Dyatlov Geçidi Vakası olayını bilmek izleyicinin filmi daha iyi anlamasını ve etkilenmesini sağlamaktadır. Aksi takdirde olay örgüsü eksik kalabilir ya da tam anlamıyla mantık ilişkileri kurulamayabilir.

Dyatlov Geçidi Vakası Nedir?

Tarihler 2 Şubat 1959’u gösterdiğinde 9 kişilik bir grup genç Ural Dağlarındaydı ve hedefleri Otorten Dağını gösteriyordu. -30 derece sıcaklığa ulaşan olay gecesi grup geceyi geçirmek için Holat Shayl dağının doğusunda konaklamaya karar vermiştir.

Bu bölge ve bu vaka günümüzde bu grubun lideri olan İgor Alekseyeviç Dyatlov’un soyadıyla anılmaktadır. Ancak günler sonra grubu merak eden yakınları uzun süre haber alamayarak durumu yetkililere bildirmesine rağmen gruptan herhangi bir haber alınamamıştır.

Olayın ardından 24 gün sonra 26 Şubat tarihinde ise yetkililer ilk olarak gruba ait çadır bölgesini bulmuştur. Bölgede bulunan çadırlar ormanlık bir alan yerine kar fırtınasına oldukça açık bir araziye kurulmuş ve grubun tüm eşyaları da burada yer almaktadır. Aynı zamanda çadırlar ilginç bir şekilde içten yırtılarak tahrip edilmiştir.

Bunun üzerine çevre bölgeyi kolaçan eden yetkililer, kar üzerinde ormana doğru giden yalın ayak izlerini tespit etmiş ve ormanın yakınlık bir bölgesinde iki gence ait cesede rastlamıştır. Üstelik cesetler yalnızca çorap ve iç çamaşırı giymekteydi.

Araştırmacılar bu bölgede diğer üç cesede de yine benzer şekillerde rastlamıştır. Ancak diğer dört gencin cesedi yaklaşık 2 ay sonra ormanın derinliklerinde bulunabilmiştir. Nispeten daha giyimli olan bu cesetler çadır bölgesinden epeyce uzaklaşmış ve vücudunun çeşitli bölgelerine alınmış darbelerle bulunmuştur.

Olay bu haliyle bile oldukça gizemliyken bir süre sonra bulunacak pek çok esrarengiz tespit vakanın daha da ilginç bir hal almasını sağlayacaktır.

Dyatlov Geçidi Vakası ve Yaşanan Olaylar

Dyatlov geçidi vakası‘nın yıllardır açıklanamıyor olması ve hala daha gizemini korumasına neden olan diğer bulgular ise şu şekildedir:

  • Dört cesedin üzerinde normalde bulunması gerekenden daha yüksek oranda radyasyona rastlanmıştır.
  • Cesetlerden bazıları birbirlerine ait giysilerle bulunmuştur.
  • Cesetlerden bir tanesinin dili, gözleri ve dudağı yoktur.
  • Cesetlerin üzerinde kahverengi bronz lekeler olduğu kayıtlara geçilmiştir.
  • Bölgede gençler dışında hiçbir insan ya da hayvanın ayak izine rastlanamamıştır.
  • Gençlerin olay gecesi ateş yakmaya çalıştıkları belirlenmiştir. Ancak yaktıkları bu ateş kuru odunlar yerine ıslak odunlarla yakılmaya çalışılmıştır. Bu yüzden de dağcılık hakkında tecrübesi olan bu gençlerin o anda görme ya da bilinç yetilerinin kayıp yaşadığı düşünülmektedir.
  • Cesetlerde pek çok kırık kemiğe rastlanmasına rağmen dışarıdan alınan belirgin bir darbe görünmemektedir.
  • Olayın raporları arasında bölgede garip ve açıklanamayan bir metal parçasının bulunduğuna yer verilmiştir.