Buruna Sarımsak Sokmak Sinüsleri Temizler Mi?

Buruna sarımsak sokmak videoları ilgi çekici olsa da gerçekten burun tıkanıklığına iyi geliyor mu?

Sosyal medyadaki sağlıkla ilgili trendler yeni bir şey değil. Son Tiktok çılgınlığı biraz tuhaf gelebilir.

Bazı insanlar buruna sarımsak sokmak fikrini eyleme geçiriyor. Buruna çiğ sarımsak ve karanfil sokmak iğrenç oldukları kadar ilgi çekici videolar haline geldi.

Her bir burun deliğine çiğ sarımsak ve karanfili sokmak bize göre delilikten başka bir şey değil.

İşte uzman bir doktordan tüm detaylar…

Buruna Sarımsak Sokmak Sinüs Tıkanıklığını Giderir Mi?

Cleveland Clinic’te çalışan bir kulak burun boğaz uzmanı olan Michael Benninger, “Buruna sarımsak sokmak faydalı değil ve tıkanıklığı gidermez” diye açıklıyor. Eğer sinüs tıkanıklığı yaşıyorsanız karanfilleri çıkardığınızda muhtemelen burnunuz akmaya başlayacak. Ancak bunun nedeni buruna sarımsak sokmanın faydasından dolayı değil, engellenen mukusun aniden dışarı çıkmasıdır.

Doktor Benninger, “Muhtemelen tehlikeli bir durum yoktur ancak burunda kötü bir koku bırakacaktır” diye açıklıyor. Ancak uyarılarını devam ettiriyor.

Burun deliklerini tahriş edebilir ve tıkanıklıktan daha fazla sorunlara neden olabilir. İşin daha da kötüsü çok uzun süre kullanılırsa enfeksiyona neden olabilecek bakterilerle kolonize olabilir. Dr. Benninger

Sinüs Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Nasıl Temizlenmeli?

Sarımsak güvenli bir çözüm olmasa da birçok güvenli çözüm yöntemi var. Doktor Benninger, burun tıkanıklığını gideren hafif egzersizler yapmanızı önermekte. Baharatlı yiyeceklere karşı bir sorun yaşamayan kişilere önerilerde bulunmakta.

Elbette tıbbi tavsiyeler için bize veya sosyal medyaya başvurmamalısınız. Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız buruna sarımsak sokmak yerine uzman bir doktora görünmelisiniz.

Başa dön tuşu