TEKNOLOJİ

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu

Saatlerce çalışıp, kaydetme aşamasına geldiğinizde bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise bu durum insanı çileden çıkartabiliyor.

Eğer pc kendi kendine kapanıyor diyorsanız ilk olarak kontrol edilmesi gereken noktalar vardır.

Eğer bilgisayar aniden kapanıyor diyorsanız bunun başlıca sebepleri: ısı problemi, donanımsal problem, UPS sorunu, bilgisayar virüsü veya işletim sistemi ile ilgili olabilir.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor sorunu size hiçbir uyarı vermeden gerçekleşebilir. Bu içerikte sizin için bu duruma maruz kalabileceğiniz sorunları ve çözümleri anlattık.

Hızlıca kontrol edilmesi gereken en önemli noktalara geçelim. Bilgisayar kendiliğinden kapanıyorsa bu çözüm önerileri %90 oranında işinize yarayacaktır!

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu Nedenleri

Bu yöntemler bilgisayar kendi kendine kapanıyor sorunu ile ilgilidir.

Eğer bilgisayarınız yeniden başlıyorsa veya açılıp hemen kapanıyorsa yine de bu listeyi kontrol etmelisiniz. Daha sonrasında diğer yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

1. Isı Sorunları

Bir çoğumuzun kullandığı bilgisayarlarda ortak bir özellik var. Eğer donanımdaki herhangi bir parça aşırı ısınırsa koruma amaçlı bilgisayar kendi kendine kapanıyor.

Yaygın olarak karşılaşılan problemlerden biri de ekran kartının aşırı yoğun kullanımı sonrasında oluşan sıcaklık problemi. Video oyun oynarken veya yüksek kapasiteli bir program çalıştırırken bu sorun yaşanabiliyor.

İlk olarak, bilgisayarınızın alt kısmını inceleyerek, güç kaynağındaki fanın çalıştığından emin olmalısınız. Fan, hızlı ve sorunsuz çalışıyor olmalı. Tüm fanları görmek için bilgisayarınızı açmalısınız. Masaüstü bilgisayar veya notebook kullanmanızın burada bir farkı var. Çünkü ikisinde de kasayı açmadan bu fanları göremezsiniz.

Not: Dizüstü bilgisayarınızı açmanızı önermiyoruz. Sonra pc kendi kendine kapanıyor yerine pc kendi kendini toplayamıyor sorunu ile karşılaşmayın 🙂

Masaüstü bilgisayarınızın kasasını açtıysanız; ekran kartı, fanlar ve diğer donanımları inceleyin. Eğer fandan gıcırtı veya tuhaf bir ses geliyorsa, cihazın fanı yıpranmış veya arızalanmış olabilir.

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları ise cihazı yan çevirerek fandan gelecek sesi dinleyebilir ve hava kontrolü yapabilir.

Bilgisayar kendiliğinden kapanıyor sorunu için bilgisayarınızın iç donanım alanını açıp ilerlediyseniz yapmanızı önerdiğimiz bir diğer konu ise temizlik. Yapacağınız temizlik sayesinde, toz,kir, saç veya kırıntılardan kurtulabilir ve bilgisayarınızın stabil çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Ek olarak işlemcinizdeki, termal macunu da kontrol etmenizi öneririz.

Son olarak, güç kaynağınız çalışmıyorsa veya el değmeyecek kadar aşırı sıcaksa, size önerimiz yeni bir güç kaynağı edinin.

2. Donanım Sorunları

Bu işleme geçmeden önce, herhangi bir donanım kaldırmadan mutlaka Aygıt Yöneticisinde herhangi bir uyarı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer donanım çakışması hatası bulunuyorsa, bunu ortadan kaldırmalısınız.

Bilgisayar kapanma sorunu için en yaygın donanım sorunlarından biri de arızalı donanım bileşenidir.

Beklenmedik bir anda bilgisayar aniden kapanıyor ise yakın zamanda bir donanım eklemediğinizi kontrol edin. Soruna bunun neden olup olmadığını anlamak için, donanımı çıkartıp, bilgisayarı test edin. Bu durum sık karşılaşılan bir pc kapanma sorunu hatasıdır.

Eğer yakın zamanda yeni bir donanım eklemediyseniz, gerekli olmayan ve hataya sebep olabilecek donanımı kaldırmak çözüm üretecektir. Bilgisayarınızın çalışmasında gerekli olmayan parçaları çıkartarak test edebilirsiniz. Örneğin; modem, ağ kartı, ses kartı gibi donanımlar.

3. Elektrik Problemleri

Bir diğer sık karşılaşılan sorun ise elektrik ile ilgili problemler. Güç kaynağınız veya aşırı gerilim koruyucunuz, size pc kapanma sorunu yaşatıyor olabilir.

Kesintisiz güç kaynağınızın, son sürüm yazılıma sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

4. Bilgisayar Virüsü

Sisteminize, belirli durumlarda bilgisayarın kendi kendine kapanması için virüs sızmış olabilir. Özellikle günün belirli saatlerinde, herhangi bir programı çalıştırınca veya benzer aynı durumlarda pc aniden kapanıyor ise sorun büyük ihtimal ile bir virüs.

5. İşletim Sistemi Sorunları

Yukarıda anlattığımız çözümleri denediyseniz ve yine pc kendi kendine kapanıyor ise işletim sisteminde bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Durumu anlayabilmek için aşağıdaki adımları takip edin.

-Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS ekranını açın,

-Bilgisayarı BIOS ekranına getirdikten sonra hiçbir işlem yapmadan bekleyin. Eğer bilgisayar bu ekranda kapanmıyorsa sorun BIOS kaynaklı demek olacaktır. Bu durumda windows sistem geri yükleme veya windows format atma işlemini öneririz.

Sonuç

Genellikle yaygın hata veya soruna sebep olan donanım parçaları sırasıyla şöyledir: RAM,CPU, ana kart, güç kaynağı ve ekran kartı.

Eğer burada anlatılan çözüm önerileri işinize yaramadıysa ve bilgisayar aniden kapanıyor ise cihazı garantiye veya bilgisayar onarım merkezine götürmenizi tavsiye ederiz.

Burak Yılmaz

Teknoloji, bilim ve uzay meraklısı. Kişisel blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir