Beyaz Cüce Nedir?

Yıldızların çeşitli oluşumlar ve süpernova patlaması gibi olayların ardından küçülmesi ile birlikte girdiği yeni şekil, beyaz cüce olarak adlandırılmaktadır.

Beyaz Cüce Nedir, Nasıl Oluşur?

Beyaz cüce, tanım olarak yaşamın son evresinde olan soğuk yıldız olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle de beyaz cüce oluşabilmesi adına bir yıldızın hayatının son aşamalarına geçmesi gerekmektedir. Bu geçiş aşamasında ise öncelikle patlama meydana gelir. Yıldız yanar bir küre gibi ya da terimsel anlamıyla kırmızı dev gibi görünür. Bu aşamada yıldız patlamanın da etkisiyle hacimsel olarak büyür. Son aşamada ise yıldızın çekirdeği etrafındaki parçalar son bir patlama ile birlikte uzay boşluğuna düşer. Geriye kalan parça artık sönmüş ve kırmızı rengini kaybetmiş asıl çekirdektir. Bu tür oluşumlara ise beyaz cüce denmektedir.

Beyaz Cüce Özellikleri Neler?

Beyaz cücenin en dikkat çeken özelliği kararlı ve yoğun bir yapısının olmasıdır. Büyüklük olarak bazıları dünyaya eş değer olabilmektedir. Başlardaki ısı ve ışın yayılımı zaman içerisinde kaybolur. Yüzyıllar içerisinde ışığını tamamen kaybettikten sonra soğumanın da etkisiyle beyaz cüce kara cücelere dönüşebilir. Ancak bu sadece görünümü nedeniyle farklı adlandırılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır.

Beyaz Cüce Yıldızın Son Hali Mi?

Beyaz cüceler, başka bir değişime ya da olaya maruz kalmadığı gibi yapısını hep korur. Aynı zamanda patlamalar nedeniyle meydana geldiğinden dolayı ilk aşamalarda çok daha sıcak olan beyaz cüce zaman içerisinde soğuyarak daha da katılaşır ve katman katman daha yoğun bir hale gelir. Soğuk olduğundan dolayı ısı yayma durumları bulunmayan bu oluşumların ışık yayma olasılığı da yoktur.  Beyaz cücelerde yer çekime karşı koyacak bir kuvvet olmadığından dolayı yıldız çekirdeği sürekli kendi içine çökmeye başlar. Bu çekim çok küçük bir noktaya kadar devam ederse, burada bir kara delik meydana gelir.

Beyaz cüce İlk Defa Ne Zaman Keşfedildi?

Beyaz cüce kavramı ve bu alandaki ilk çalışmalar kayıtlara 1926 olarak geçti. 1926’da Ralph Fowler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bir ilke oluşturuldu. 1933 yılında ise Baade ve Zwicky tarafından yapılan çalışmalar ile bu alanda gelişim sağlandı. 20. yüzyılda ise çok daha kapsamlı çalışmalar yapılırken, beyaz cücenin nasıl oluştuğu, öncesi ve sonrasındaki değişimler net bir şekilde anlaşılabildi.