Genel

Beden Sağlığı İçin Faydalı 5 Egzersiz İpucu

Uzun ve huzurlu bir ömür istiyorsanız hayatımızda olmazsa olmaz olan şey egzersizdir. Düzenli egzersiz ve uygun bir beslenmeyle sadece fit bir görünüme sahip olmazsınız, metabolizma hızınızı sabit tutarak yaşlanmayı da geciktirirsiniz.

Günümüz hayat koşulları içerisinde spor yapmaya vakit ayıramıyoruz ancak tarihsel süreçte insan her zaman masa başında oturup, yemeğini dışardan söylemiyordu. Yemeği elde edebilmeniz için meşakkatli bir av süreci içerisinde onu hak etmeniz gerekiyordu. Bu durum günümüz koşullarına nazaran insanın temel doğasına daha fazla uygundu. Oysa şimdi bedenimizi nerdeyse hiç kullanmıyor ya da bilinçsiz bir şekilde hor kullanıyoruz. Beden işçiliğinden çok kafa işçiliği yapıyoruz ancak şunu unutuyoruz; kafamız da bedenimizin bir parçasıdır ve eğer vücudunuza ihtiyacı olan hareket kabiliyeti alanını sunmazsanız, kafanız da bedeninizin içinde bulunduğu duruma uyum sağlayacaktır.

Hangi Egzersizi Seçmeliyim?

Kendinize uygun ve zevk alacağınız bir spor dalı seçerek sporu hayatınıza düzenli şekilde sokabilirsiniz. Çoğu insan spor salonlarına kaydolur ancak ilk birkaç hafta sonra uğramazlar bile. Şunu unutmamak gerekir beyniniz zevk aldığı sürece yaptığı işten verim alacaktır. Eğer yaptığınız iş size zevk vermiyor, ilginizi çekmiyor, süreci bir görev gibi algılıyorsanız, tekrar bu süreci yaşamak için daha az hevesli olacaksınız. Elbette fitness yapmaktan zevk alıyorsanız sizin için en uygun yer bir fitness salonuna kaydolmak olacaktır. Ancak bu iş size göre değilse alternatif seçeneklerinizi değerlendirmenizi öneririm. Su sporlarına ilgiliyseniz yüzmeye gidebilir ya da yıllardır başlamak istediğiniz dalış derslerine göz atabilirsiniz.

Doğada olmak ve biraz da sosyalleşmek ihtiyacındaysanız yürüyüş, dağcılık, bisiklet gibi hafta sonu etkinlik gruplarına katılabilirsiniz. Dans edebilirsiniz. Bedeninize verebileceğiniz en güzel hediye onu esnetmektir. Yoga-meditasyon veya yetişkinler için bale derslerine katılabilirsiniz. Bunlara ayıracak ne param, ne zamanım var diyorsanız, evde uygulayabileceğiniz egzersiz seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bedeninize verdiğiniz mesaj hayatınızın her alanına etki edecektir ve esnettiğiniz şey sadece bedeniniz olmayacaktır. Düzenli hareket serotonin salgısını arttırarak sizi depresyondan da koruyacaktır. Sağlık kaliteli bir yaşam için ihtiyacınız olan en öncelikli şeydir. Unutmayın ki sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir