Başa Bela Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi çıksa da bıraktığı zor durumun acısı kolay unutulmuyor. Mürekkep lekesi nasıl geçer hemen göz atalım.

Çözümü bu yazımızda bulabilirsiniz. Bazı teknikler ile mürekkep lekesi çıkarılabilmektedir. Burada önemli olan nokta, doğru malzeme ile mürekkep lekesini çıkarmaya çalışmanız olacaktır. Mürekkep lekesi nasıl çıkar diye araştırma yapıyorsanız, aşağıdaki yöntemlerle birlikte mürekkep lekenizi kolayca çıkarabilirsiniz.

  • Sabun ya da Deterjan Yoluyla Leke Çıkarma: Öncelikle kıyafette mürekkep lekesi bulunuyorsa hemen müdahale etmeniz çok önemlidir. Hızlı müdahale ettikçe o kadar net sonuçlar alabilirsiniz. İlk olarak yüzeyde yer alan mürekkep su ile yıkanarak akıtılmalıdır. Sonrasında kalan iz sabun ya da deterjan ve ılık su ile temizlenebilmektedir.
  • Aseton Yoluyla Leke Çıkarma: Mürekkep lekesi, elinize ya da kolunuza da bulaşmış olabilir. Bu durumda yardımınıza aseton koşacaktır.
  • Mısır Nişastası & Süt – Sirke Karışımı: Halı ya da kıyafetlere bulaşan lekeler için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Mısır nişastası ile süt ya da sirke karıştırılır ve bir macun elde edilir. Bu macun yardımıyla mürekkep lekesi temizlenebilmektedir.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesini çıkarmak için de bazı yöntemler bulunmaktadır. Saç spreyi ile temizleme, saf alkol ile temizleme, beyaz sirke ile temizleme bu yöntemlerden bazılarıdır. Tükenmez kalem lekesi yeni bulaşmışsa ya da mürekkep yoğun olarak yer alıyorsa, öncelikle kâğıt havlu bastırarak bu mürekkebin dağılmasını engellemeniz gerekmektedir. Sonrasında beyaz sirke & beyaz sabun karışımını elde ederek ilgili alanı temizleyebilir ve sonuçları net bir şekilde daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Beyaz Masadan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda verdiğimiz yöntemlerden her birisi beyaz masadan mürekkep lekesi çıkarma için de geçerlidir. Yani beyaz sabun ve sirkeyi karıştırarak elde edeceğiniz karışım, beyaz masadan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt niteliğindedir. Ayrıca diğer yüzeylere göre beyaz masadan mürekkep lekesi çıkarma işlemi daha kolay olmaktadır. Öte yandan masanın üretildiği malzemeye göre yöntemler değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıdaki yöntemleri deneyebilir ve sonuçları kendiniz görebilirsiniz. Hangi ürüne erişiminiz kolay ise o yöntemi benimseyebilirsiniz. Ayrıca verilen önerileri de harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

Elden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Sabun veya aseton yardımınıza koşabilir.  Sabunla yıkayacağınız elinizi, bol su ile yıkayın. Bu işlemi birkaç kez uygulayın. Lekenin büyük ölçüde temizlendiğini göreceksiniz. Belli aralıklar ile elinizi sabun ve bol su ile temizleyebilirsiniz. Asetonu sağlık açısından doğrudan teninize sürmenizi tavsiye etmesem de elden mürekkep lekesi çıkartma konusunda oldukça iyi.

Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Açıkcası bu konuda bir öneride bulunmayı düşünmüyorum. Çünkü; koltukta herhangi bir deformasyon oluşmasını istemeyiz. Koltuğunuzun kumaşına uygun bir yöntem seçmelisiniz. Bu konuda en doğru tercihi yapmak için üretici firmaya danışmanızı öneririm.

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda açıkladığım tüm yöntemleri deneyebilirsiniz. Güçlü deterjan veya sabunlar ile kurumuş mürekkep lekesini çıkartabilirsiniz. Ancak uygulayacağınız alanda deformasyon olup olmayacağı konusunda dikkatli olmalısınız.

Başa dön tuşu