NEDİR

Mucizevi Meyve Ananasın 7 Faydası

Sağlıklı, lezzetli ve güzel kokulu tropik meyvedir.

Anavatanı Güney Amerika olan ananas meyvesi, 1555 yılında Brezilya’da keşfedildi. İlk kez gittiği her ülkede popüler oldu.

Ananas içerdiği mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşabilecek enzimlere de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sindirim sistemi için de faydalıdır.

İşte ananas meyvesinin sağlığa 7 faydası.

1. Adeta Besin Deposu

Ananas, içerdiği besin değerleri ile çok sık tercih edilmektedir. Kalorisinin düşük olması ise adeta bir mucizedir.

165 gram ananas aşağıdakileri içerir. (Besin Değerleri Kaynağı)

İsimMiktarBirim
Enerji82,5kalori
Yağ1,7gram
Protein1gram
Karbonhidrat21,6gram
Lif2,3gram
C VitaminiGünlük ihtiyacın %131'i
ManganezGünlük ihtiyacın %76'sı
B6 VitaminiGünlük ihtiyacın %9u
DemirGünlük ihtiyacın %3ü
PotasyumGünlük ihtiyacın %5i
MagnezyumGünlük ihtiyacın %5i

Ananas ayrıca eser miktarda K vitamini de içermektedir.

Ananas, C vitamini ve manganez açısından oldukça zengindir. Günlük alınması gereken ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılar.

C vitamini yalnızca bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinse de büyüme ve gelişmeye de yardımcı olur. Ayrıca demirin emilini arttıran bir vitamindir. Manganez de büyümeye yardımcı olan, antioksidan özelliklere sahip doğal bir mineraldir. (Kaynak1)

Ananas, mineral ve vitamin bakımından zengin bir tropikal meyvedir. İçerdiği manganez ve C vitamini günlük ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar.

Ananas
@efaustria

2. Antioksidan Zenginidir

Ananas, sadece besleyici olmakla kalmaz. Sağlıklı antioksidanlar içerir.

Antioksidanlar, vücudumuzun oksidatif stresle mücadele etmesine yardımcı olan moleküllerdir.

Ananas, fenolik asitler ve flavonidler olarak da bilinen antioksidanlar bakımından zengindir. Daha da önemlisi ananas meyvesindeki çoğu antioksidan bağlıdır. Yani vücutta daha uzun süreli etkiler göstermesini sağlar. (Kaynak2)

Ananas, kalp hastalıklarını, diyabet ve bazı kanser türlerinin riskini azaltabilecek bir antioksidan kaynağı besindir. Ananastaki antioksidanların bağlı olması, daha uzun süreli ve zor koşullarda etki etmesine olanak sağlar.

3. Sindirimi Kolaylaştırır

Ananas meyvesi, bromelain denilen bir sindirim enzimi içerir. (Kaynak3)

Bromelain, proteazlar olarak işlev görürler. Protein moleküllerinin parçalanması, ince bağırsaktaki emilimi kolaylaştırır. Özellikle pankreas yetersizliği olan kişiler için faydalı olabilir.

ananas3
@osckarng

Pankreas yetmezliği yaşayan katılımcılar üzerinde uygulanan bir çalışma bunu gözler önüne çıkartıyor. Bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi alan kişiler, takviye almayanlara kıyasla daha kolay sindirim yaşadılar. (Çalışmanın Kaynağı)

Ananas, sindirim sisteminin dostudur. Kabuklarında içerdiği bromelain mucize etkiye sahiptir. Pankreas yetmezliği yaşayan kişilerde faydalı olabilir.

4. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Yapılan çalışmalar, kansere yakalanma riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni olarak; ananasın, oksidatif stres seviyesini en aza indirebilmesi ve iltihabı azaltabilmesi gösterilmiştir.

Yapılan bir araştırmada, içerdiği bromelainin kanserle mücadeleye yardımcı olabileceğini de ortaya koymuştur. (Kaynak4)

Ayrıca, bromelainin meme kanserinde, hücrelerin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümüne yardımcı olabileceğini gösterdi. (Kaynak5)

ananas4
@lafruttadelborgo

Diğer çalışmalarda; safra rahatsızlıkları, mide sistemi, cilt ve kolon kanserini de baskılayabildiğini gösteriyor. (Kaynak6,Kaynak7, Kaynak8, Kaynak9)

Yine de ananas, takviye ilaçlardan daha az bromelain içermektedir. Yukarıdaki kaynaklara bakıldığında, yardımcı ve faydalı olabileceği düşünülse de faydalarının kanıtlanması için daha fazla insan üzerinde araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Ananas, kanser riskini azaltabilen doğal bileşenler içerir. Beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olabilen ve kanser hücrelerinin ölümünü uyarabilen bromelain bileşenidir.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Ananas, asırlarca geleneksel tıpta kendine yer edinmiştir. Bağışıklığı arttırabilen ve iltihabı baskılayabilen bromelain gibi pek çok vitamin, mineral ve enzim içerir.

100 sağlıklı çocuk üzerinde yaklaşık 2 aylık bir çalışma yapıldı. Bir grup çocuğa hiç ananas verilmedi, bir gruba çok az miktarda ananas verildi. Bir başka gruba ise çok miktarda ananas verildi. Araştırma nedeni ise bağışıklık sistemlerinin güçlenip güçlenmeyeceğini görmek içindi.

ananas5
@maryllonmb

Araştırma sonunda, ananas yiyen çocuklardaki sonuçlar ise şaşırtıcı oldu. Hem bakteriyel hem de viral enfeksiyon riski ciddi oranda daha düşüktü. Çok miktarda ananas yiyen çocuklarda, diğer iki gruba göre 4 kata yakın beyaz kan hücrelerine (granülositler) sahip olduğu görüldü. (Kaynak10)

Bir başka çalışmada, sinüs enfeksiyonu kapan çocukların, bromelain takviyesi sayesinde daha hızlı iyileştiği gözlemlendi. (Kaynak11)

Ananas, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler taşır.

6. Ameliyat Sonrasında İyileşmeyi Hızlandırabilir

Ananas yemek, ameliyat sürecinden sonraki iyileşme süresini hızlandırabilir. Bunun sebebi ise yine bromelain kaynaklıdır.

Yapılan araştırmalar, ameliyattan sonra sık yaşanabilen iltihaplanma, morarma, şişme ve ağrıyı azaltabileceği göstermiştir. (Kaynak12)

ananas6
@francine.mh

Ananas, yorucu egzersizlerden sonra da kaslardaki iyileşmeyi hızlandırabilir. Yorucu egzersizler, kas dokusuna zarar verebiliyor. Bu da iltihaplanmaya neden olabiliyor. Bu durumdan etkilenen kaslar, birkaç gün ağrır ve yeterli güç üretemezler. Bromelain gibi proteazlar, hasar görmüş kas dokusunun çevresindeki iltihabı azaltabilir ve iyileşme süresini azaltabilir.

Ananas, içerdiği bromelain sayesinde ameliyat ve yorucu egzersizlerden sonraki iyileşme süresi hızlandırabilir.

7. Diyete Eklenebilir ve Lezzetli

Ananas, lezzetli ve tatlıdır. Diyet listelerine eklemek kolaydır. Taze, dondurulmuş veya konserve olarak satın alınabilir. Yıl boyunca her mevsim bulunabilir bir meyvedir.

ananas2
@t.r.imran
Ananas meyvesini tek başına veya smoothie tariflerinde tüketebilirsiniz. Salatalarına ananas ekleyenler kişi sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Ananas, kolay erişilebilir ve her beslenme programına eklenebilir bir meyvedir. Lütfen ananas alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz tüketmeyin.

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas, 1555 yılında Brezilya’da keşfedilmiş ve İngiltere’ye götürülmüştür. Daha sonra Fransa’ya götürülmül ve orada yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde en büyük ananas yetiştirici ülke Hindistan’dır. Ayrıca Endonezya, Malezya, Ekvator, Hawaii ve Güney Amerika’da yetiştirilmektedir.

Ananas Nasıl Kesilir / Soyulur?

Ananas, öğrenildiğinde ve pratik yapıldığında kolay bir tropik meyve haline gelecektir. Aşağıdaki video aracılığı ile nasıl soyulduğunu kolayca izleyebilirsiniz.

ÖNLEMLER

  • Ananas, içerdiği bromelain, bazı ilaçların emilini arttırabilir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız, ananas tüketmenin güvenli olup olmadığına doktorunuza danışmalısınız.
  • Ananas asiti, bazı insanlarda mide ekşimesi veya reflü tetikleyebilir.
  • Lif bakımından düşük olsa da içerdiği şeker oranının yüksekliği unutulmamalıdır.
  • Tip2 diyabet ve kalp rahatsızlığınız varsa tüketmeniz gereken ananas miktarını doktorunuza danışmalısınız.

SONUÇ

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, doğrudan ananas ile yapılmamıştır. Bu nedenle ananas tüketmenin fayda sağlayıp sağlamayacağı belirsizdir.

Lif bakımından düşük ve şeker bakımından zengin olması nedeni ile bu meyvenin her gün tüketilmesi tavsiye edilmez.

Ananas Suyu Ne İşe Yarar? – 8 Madde ile Faydaları

UYARI : Bu blog gönderisi tıbbi bir tavsiye içermez. Bu yazıyı okuyan herkes “Tıbbi Sorumluluk Reddi“ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Başa dön tuşu