Trend

Ananas Suyu Ne İşe Yarar? – 8 Madde ile Faydaları

Ananas suyu, en popüler tropikal içeceklerden biridir.

Tayland, Filipinler ve Malezya gibi ülkelerde yetiştirilir. Zengin minerallere ve vitaminlere sahip olması nedeni ile tarihte birçok toplumun geleneksel tıp tedavilerinde kullanılmıştır.

Araştırmalara göre; sindirim sistemine, kalp sağlığına ve iltihaplanmalara karşı sağlığa yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu da iddia edilmiştir.

Ananas Suyu Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda ananas suyu ne işe yarar diye çok fazla soru aldık. İşte olası yararları…

1. Zengin besinler içerir
Ananas suyu, zengin bileşenlerden oluşur ve konsantre bir besin kaynağıdır.

100 gram ananas suyu ortalama olarak aşağıdakileri içerir

İsimMiktarBirim
Enerji53kalori
Yağ0,12gram
Karbonhidrat12,9gram
Protein0,36gram
Lif0,2gram
Şeker9,98gram
Kalsiyum13mg
Magnezyum12mg
Potasyum130mg

Ananas suyu; manganez, bakır, C vitamini ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Kemik sağlığı, bağışıklık, yara iyileşmesine faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca eser miktarda demir, kalsiyum, fosfor, çinko ve K vitamini de içermektedir.

Ananas suyu faydaları, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Ancak içerdiği yüksek şeker oranı unutulmamalıdır. Bu nedenle her gün tüketilmesi tavsiye edilmez.

2. Faydalı bileşenler içerir
Ananas suyu, sahip olduğu vitamin ve minerallerin yanı sıra vücudu sağlıklı tutmaya yardımcı antioksidanlar içerir.

ananas-suyu2
@foodie_drnandita

Antioksidanlar, oksidatif stresle başa çıkmakta yardımcıdır.

Ananas suyu faydalarından biri de vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içermesidir. İltihaplanmayı azaltabilecek, sindirimi kolaylaştıraiblecek ve bağışıklığı arttırabilecek bromelain içerir.

3. İltihaplanmayı önleyebilir
Ananas suyu, birçok kronik hastalığın nedeni olabileceğine inanılan iltihaplanmayı (enflamasyonu) azaltmaya yardımcı olabilir.

Avrupa’da cerrahi operasyonların ve travmaların neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak için bromelain kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yaralar için ve yanıkları tedavi etme amaçlı da kullanım için onaylanmıştır.

ananas-suyu3
@ imba_box237

Buna ek olarak, ameliyat öncesinde vücuda bromelain almanın, ameliyatın sebep olabileceği iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair makaleler de yayınlanmıştır.

Romatoid artrit , diz osteoartritini, spor yaralanmaları kaynaklı ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair araştırmalar da yapılmaktadır.

Fakat araştırmalar, ananas suyunun iltihaplanma üzerindeki faydalarını kesin olarak kanıtlamadı. Bu nedenle, küçük ve orta miktarda ananas suyu tüketmenin iltihaplanmaya fayda sağlayıp sağlamayacağı kesin değildir.

Ananas suyu faydaları; eklem romatizması, diz ekleminde kireçlenme, spor yaralanmaları ve ameliyat sonrası iltihaplanmalarda faydalı olabilecek bromelain içermektedir. Bunun kesinliği için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle kesin ve açık bir kanıt yoktur.

4. Bağışıklığı destekler
Ananas suyu ne işe yarar diye soranları en çok şaşırtan faydalarından biri de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir.

Ananas suyunda bulunan bromelainin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğine dair araştırmalar vardır.

Bromelain, antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında pnömoni, sinüzit ve bronşit gibi hastalıklardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

ananas-suyu4
@güneysavvyblog

Bu araştırmalar, sadece düşünce kaynaklıdır. Hiçbir faydasının kesinliği ve kanıtı yoktur. Bu nedenle bu faydaları doğrulabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yapılan araştırmalar, ananas suyunun bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlayabileceğini öne sürüyor. Ananas suyu faydaları için kesin ve açık sonuçlara varılmadan önce daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

5. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir
Ananas suyundaki enzimler, protez görevi görmektedir. Proteazlar, proteinleri daha küçük yapı taşlarına ayırmaya yardımcı olur. Bu sayede ince bağırsaktaki emilimi kolaylaştırabilir.

ananas-suyu1
@afullliving

Ananas suyu içerdiği bromelain sayesinde, pankreas yetmezliği olan kişilerdeki sindirimi kolaylaştırabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, ishale neden olan bakterilerden korumaya yardımcı olabileceği de öne sürüldü.
Tabii ki çoğu araştırmada, ananas suyu değil, bromelainin etkisi araştırıldı. Ayrıca bu araştırmaların çok azı insanlar üzerinde yapıldı. Daha fazla insan üzerinde araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ananas suyu, içerdiği bromelain sayesinde sindirimi kolaylaştırabilir.

6. Kalp sağlığını koruyabilir
Ananas suyu ne işe yarar? İçerdiği bromelain sayesinde kalp sağlığını koruyabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre uzmanlar, bromelainin yüksek tansiyonu düşürmeye, kan pıhtısının oluşumunu önlemeye ve kalp hastalıkları riskini azaltabildiği düşünmektedir.

Yapılan araştırma ve çalışmalar henüz yetersizdir. Bu nedenle kesin ve açık kanılar değildir. Güçlü sonuçlar elde etmek için daha fazla insan üzerinde araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı uzmanlar, ananas suyundaki bromelaini, kalp sağlığı ile ilişkilendirmektedir. Ananas suyunun kalp üzerinde faydasının olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Bazı kanser türleri ile mücadeleye yardımcı olabilir
Ananas suyu, kanserle mücadele faydalı olabilir. Uzmanlar, bromelainden kaynaklı bir fayda olabileceğini düşünmekteler.

Bazı araştırmalar, bromelainin, tümör oluşumunu engellemeye, boyutlarını küçültmeye ve kanserli hücrelerin ölümüne katkı sağlayabileceğini öne sürüyor.

Ancak bunlar, ananas suyu içerek alınabilecek bromelain miktarı çok sınırlıdır. Hem bu nedenli hem de araştırmaların kesinliği olmadığı için sadece bir iddia olarak kalmıştır. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Konsantre miktardaki bromelainin, kansere karşı korunmada yardımcı olabileceği öne sürüldü. Ancak insanlar üzerinde herhangi bir fayda sağlayıp, sağlamayacağı belirsizdir.

8. Astım belirtilerini azaltabilir
Ananas suyu, astımla ilgili semptomların azalmasına yardımcı oluyor olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, bromelainin etkilerin arasında astım hastalarına faydalı olabileceğini düşündüler.

Ananas, bromelain ve C vitamini içerdiği için astım semptomlarını azaltmakta faydalı olabilir. Kesin sonuçlar için daha fazla araştırma yapılması gerekli.

Kadınlar Neden Ananas Suyu İçer?

Bazı uzmanlar tarafından, ananas suyunun meme kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olabileceği öne sürülüyor. Bu nedenle bazı kadınlar ananas suyu içmektedir.

Ananas Suyu Kadınlarda Ne İşe Yarar?

Bazı uzmanlar tarafından, ananas suyunun içerdiği doğal kaynaklar sebebi ile birçok hastalığa iyi geldiği öne sürülüyor. Bu iddialardan biri ise meme kanserine iyi gelebileceği veya korumaya yardımcı olabileceği nitelikte.

ÖNLEMLER

  • Ananas suyunun içerdiği bromelain, bazı ilaçların emilini arttırabilir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız, ananas suyu tüketmenin güvenli olup olmadığına doktorunuza danışmalısınız.
  • Ananas suyunun asiti, bazı insanlarda mide ekşimesi veya reflü tetikleyebilir.
  • Lif bakımından düşük olsa da içerdiği şeker oranının yüksekliği unutulmamalıdır.
  • Tip2 diyabet ve kalp rahatsızlığınız varsa tüketmeniz gereken ananas suyu miktarını doktorunuza danışmalısınız.

SONUÇ
Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, doğrudan ananas suyu ile yapılmamıştır. Bu nedenle ananas suyu tüketmenin fayda sağlayıp sağlamayacağı belirsizdir.

Lif bakımından düşük ve şeker bakımından zengin olması nedeni ile bu içeceğin her gün tüketilmesi tavsiye edilmez.

Mucizevi Meyve Ananasın 7 Faydası

UYARI : Bu blog gönderisi tıbbi bir tavsiye içermez. Bu yazıyı okuyan herkes “Tıbbi Sorumluluk Reddi“ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Başa dön tuşu