Trend

HES Kodu Nasıl Alınır? Yurtdışı (Almanya,Fransa,Hollanda)

Almanya’dan Hes kodu nasıl alınır diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Covid salgını, hepimizin hayatını değiştirdi. Dünya’da artış gösteren Omicron ve Delmicron varyantları nedeni ile uluslararası uçuşlar dahil pek çok alanda önlemler arttırılıyor.

Artık maskeli insanlar görmeye alışmakla birlikte seyahat sırasında da maske takma zorunluluğu bulunuyor. Her şey bu kadar rutin görünürken en çok merak edilen sorulardan biri de HES kodu Almanyadan nasıl alınır oluyor.

Dolayısı ile gurbetçilerde hes kodu nasıl alınır yurtdışı sorusu  merak uyandırıyor. Yurtdışından HES kodunu iki farklı yöntem ile alabilirsiniz.

#Adım 1 – HES Kodu Almanya’dan Nasıl Alınır?

Türkiye’de yaşayanlar için HES kodu almak artık çok kolaylaştı. Cep bilgisayarı olan akıllı telefonlar sayesinde Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığı ile birkaç dakikada hes kodu alınabiliyor.

Fakat yurtdışından hes kodu alma işlemleri için izlenecek adımlar çok daha farklıdır. Sağlık Bakanlığı’nın hem gurbetçileri hem de yabancı yolcuları düşünerek faaliyete geçirdiği bir web sitesi bulunuyor.

Not : Bu adımları, seyahatinizden son 72 saat içinde doldurmuş olmalısınız. Yani 1 hafta sonra gelecekseniz bugün doldurduğunuz form geçersiz olacaktır.

Hes Kodu Almanyadan Nasıl Alınır?

 • Öncelikle https://register.health.gov.tr/ web sitesini ziyaret etmelisiniz.
 • Aşağıdaki görseldeki gibi karşınıza “Dil Seçimi” ekranı geldiğinde, dil seçin ve “Tamam” butonuna tıklayın.
hes kodu almanyadan nasil alınır
Almanya’dan Hes Kodu Almak İçin Gerekli Web Sitesi
 • Karşınıza şöyle bir form çıkacak.
hes kodu formu yurtdışı
Yurtdışından gelecekler için gerekli olan hes kodu formu.
 • İsim, soyisim, cinsiyet bilgilerini doldurduktan sonra size Türkiye’ye nasıl giriş yapacağınız soruluyor. Karayolu, havayolu gibi seçenekler size sunulduğunda doğru seçimi yapmalısınız. Pasaport numaranızı ve ikamet bilgilerinizi de doğru doldurmalısınız.
 • Uyruk bölümünde, hangi ülke vatandaşı olduğunuz soruluyor. Türkiye vatandaşlığını seçerseniz “Kimlik Seri Numarası” sorulacak. Eski nüfus kimliklerinde, fotoğrafın hemen altıdna yazan numaradır. Yeni nüfus kimliklerinde ise doğum tarihinin altında bulunuyor.
 • Ardından, seyahat için geleceğiniz tarih ve doğum tarihi bilgileriniz isteniyor.
 • Son olarak, size ulaşılabilecek iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız.

#Adım 2 – HES Kodu Nasıl Alınır Yurtdışı?

Almanyadan hes kodu nasıl alınır sorusunun ikinci cevabı da burada. Eğer hes kodunu yurtdışından almak istiyorsanız, E-devlete giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir.

Almanya’dan hes kodu almak için kullanacağınız bu yöntem ile henüz 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız için de HES kodu alabilirsiniz.

E-devlet erişiminiz varsa ilgili linke tıklayıp, hes kodunu alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

#Adım 3 – Almanya’dan Hes Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Aslında burada 2 seçenek birden sunacağız. Hem mobil uygulama hem de SMS ile Almanyadan hes kodu nasıl alınır onu anlatacağız.

1.) “Hayat Eve Sığar” Uygulaması ile

 • Akıllı telefonunuzdaki PlayStore veya AppStore gibi markete girin.
 • “Hayat Eve Sığar” uygulamasını telefonunuza indirin ve “HES Kodu İşlemleri” menüsüne tıklayın.
 • Burada karşınıza çıkacak olan “Hes Kodu Oluştur” butonuna tıklayın.
 • Son olarak, hes kodunuzun kullanım süresini seçin ve hes kodunuz hazır.

2.) “SMS” ile

 • Kısa mesaj gönderme bölümüne ilerleyin.
 • “HES” yazın ve aralarında boşluk bırakarak “T.C. Kimlik No” , “T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” yazın. 2023’e sms olarak gönderin.

Örnek olarak;

HES 12345678901 1232 45 yazın ve 2023’e gönderin.

Yurtdışından Türkiye’ye Gelecekler HES Kodunu Nerelerde Kullanacak?

Başlangıç noktanız yurtdışı olduğu için bazı hava yolu şirketleri HES kodu zorunluluğu aramayabiliyor. Fakat Türkiye’de yurtdışından gelenlerin hes koduna sahip olması kolaylık sağlayacaktır. Örnek olarak; kullanabileceğiniz bazı alanlar:

 1. Otobüs, metro, uçak gibi seyahatlerinizde HES kodu sorulabilir.
 2. İstanbul için örnek vermek gerekirse; İstanbulKart’a HES kodunu tanımlamanız size kolaylık sağlayacaktır.

Anlatılan yöntemler, yalnızca Almanya’dan hes kodu nasıl alınır ile ilgili değildir. Yurtdışından gelecek herkes bu yöntemleri izleyerek yurtdışından hes kodu alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu