İNCELEMENASIL

7 Adımda Windows 10 Şifre Kaldırma & Kırma (2021)

Windows 10 işletim sistemi, güvenlik unsuruna oldukça dikkat etmektedir.

Microsoft bilgisayar kullanıcılarından bir şifre belirlemelerini ve her cihaza giriş yapılacağı zaman bu şifrenin kullanılmasını istemektedir.

Windows 10 şifre kaldırma cihazını yalnızca evde kullanan ve güvenlik gereksinimlerini kullanmak istemeyen bireyler tarafından araştırılan konulardan bir tanesidir. Ancak eğer cihazınız 3. bir kişinin eline geçerse tüm verileriniz erişilebilir bir hal alacaktır.

Bilgisayar şifre kaldırma işlemi, işletim sistemlerine bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak Windows işletim sisteminde neredeyse her sürümde aynı şekilde şifre belirleme, kaldırma veya değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Peki Windows 10 şifresi nasıl kaldırılır, nasıl kırılır?

Windows 10 Bilgisayar Şifresi Kaldırma

Windows 10 bilgisayar şifre kaldırma oldukça kolay birkaç adımda tamamlanabilmektedir.

Mevcut şifrenizi kaldırabilmek için aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1. Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızın ana ekranında bulunan “Başlat” seçeneğine tıklayınız (Bu ikon, bilgisayarın sol alt kısmında yer alan Windows ikonudur.)

2. Karşınıza çıkan seçenekler arasında büyüteç ikonu olan arama motoruna tıklayınız.

3. Arama motoruna “netplwiz” yazarak aratınız.

4. Bu aratma işleminin hemen ardından karşınıza kullanıcı paneli çıkacaktır.

5. “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” yazan seçeneğin yanındaki onay işaretine bir kez tıklayarak devre dışı bırakınız.

6. Bu maddede var olan tiki kaldırdıktan sonra karşınıza farklı bir panel çıkacaktır.

7. Bu panelde kullanıcı adı, parola ve parolayı onaylayın şeklinde üç farklı seçenek çıkacaktır.

Seçenekleri doğru bilgileriniz ile doldurarak sekmenin alt kısmında bulunan “Tamam” seçeneğine tıklayınız.

Yukarıdaki işlemleri takip ettiğiniz zaman bilgisayarınıza şifresiz bir şekilde erişim sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Eğer yeniden başlatma işleminde herhangi bir şifre istenmiyorsa, işlemi başarıyla tamamladığınızı anlayabilirsiniz.

Windows 10 Açılış Şifresi Kaldırma & Kırma

Windows 10 açılış parolası kaldırma sorunu yaşıyorsanız, parola sayfasında yanlış bir şifre girmeniz ve ardından “Parolayı sıfırla” seçeneğine basmanız gerekmektedir.  Ekrana gelen daha önceden belirlemiş olduğunuz güvenlik sorularını doğru yanıtlayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ancak kurumsal amaçla kullanılan bilgisayarlarda kurum yöneticisine danışmanız gerekecektir.

 

Başa dön tuşu